KŘIVOVÁ ČTVRTÁ, KOLÁŘ OSMÝ NA SVĚTĚ

Světového šampionátu v cyklotrialu se zúčastnili i členové ÚAMK.

Marie Křivová z ÚAMK Automotoklubu Hamry nad Sázavou obsadila pěkné čtvrté místo v kategorii Elite žen při světovém šampionátu v cyklotrialu, který se konal minulý týden (31. 8. - 6. 9. 2015) ve Vallnordu. Parádní výkon předvedl na osmém místě nejlepší český biketrialový specialista Václav Kolář

Elite ženy
V Andoře v nadmořské výšce bezmála 2000 m ztížil podmínky závodníkům déšť a chlad, když teplota ve finále žen klesla až k devíti stupňům Celsia. Dámám vyměřili pořadatelé pět sekcí v každém ze dvou kol. V třináctičlenné konkurenci vybojovala Mája Křivová v semifinále slibné čtvrté pořadí. Ve finále zaostala za bronzovou Ninou Reichenbachovou z Německa o pět trestných bodů. Stříbro pro Slovensko získala Tatiana Janíčková a mistryní světa se stala s převahou Australanka Janine Jungfelsová.

Elite 20“ muži
Celkem 31 mužů změřilo síly v nejprestižnější skupině dvacítkových kol. Vašek Kolář si jednou šlápl na třetí sekci a plný počet 5 TB obdržel na následující části prvního kola, kterou ale soupeři dávali bez zaváhání. Vše si vynahradil „akrobat“ z ÚAMK Biketrialu Blansko ve druhém kole. Podal neskutečně soustředěný výkon a 2 TB znamenaly nejlepší výsledek této fáze závodu ze všech. Pozdějšího šampiona Abeal Mustielese ze Španělska porazil o čtyři body a ze sedmé pozice se posunul na postupové čtvrté místo.

„Pecháček“ na entou
Jenže muži měli v programu oproti ženám jedno semifinálové kolo navíc. V něm pak čekal závěrečný úsek, který v předchozích dvou dějstvích absolvoval Kolář čistě a své konto zatížil do té chvíle pouze dvěma trestnými body. Už se pomalu mohl vidět ve finále… „Na poslední sekci jsem nechtěl riskovat, protože to docela klouzalo. Proto jsem si šlápl a při vytahování kola jsem shodil šipku. Takhle pokazit nejlépe rozjetý závod v životě! Co se dá dělat, je to jen sport,“ žehral na neskutečnou smůlu „Vasha“ Kolář. Dvojnásobný mistr světa i Evropy v biketrialu mohl po dvou letech usilovat také o cyklotrialové medaile. Objektivně na to v Andoře Kolář měl, útočil na své prozatímní maximum v kariéře, kterým je čtvrté místo z UCI světového šampionátu 2013 v Jihoafrické republice.

Mistrem světa v cyklotrialu pro rok 2015 se stal nejúspěšnější závodník posledního desetiletí Španěl Mustieles před Švýcarem Leiserem a svým krajanem Rosem. Druhý český reprezentant a bratr Marie Křivové Vojtěch skončil na 26. příčce.

Text: ÚAMK, foto: UCI