Orientační potápěči vylovili z liberecké přehrady 17 medailí!

V Liberci se konalo mistrovství světa v orientačním potápění.

Orientační potápěči vylovili z liberecké přehrady 17 medailí!

Vrcholné sportovní klání v orientačním potápění se odehrálo ve dnech 15. až 24. srpna na harcovské přehradě v Liberci. Konalo se zde 15. Mistrovství světa v orientačním potápění a 7. Mistrovství Evropy juniorů v orientačním potápění. Šampionátů se zúčastnilo 95 závodníků ze třinácti zemí. Domácím závodníkům se ve světové konkurenci neskutečně dařilo. Celkově získali 17 medailí a hned devět jich bylo ze zlata.

Dospělí závodníci soutěžili v šesti disciplínách. Čtyři individuální soutěže (Mkurz, Tyče, Hvězda, Paralelní slalom) doplnily dvě týmové MONK a Sjíždění. Junioři poměřili své síly ve čtveřici individuálních disciplín. V orientačním plavání jde nejen o přesnost plavání podle kompasu, ale i o rychlost. Viditelnost vody na přehradě v Harcově z jednoho na sotva půl metru však dostala do popředí zejména přesné plavání. Právě takové podmínky dělají z orientačního plavání skutečně adrenalinový sport. Stačí drobná chybička nebo odklonění od kurzu a závod je ztracen.

Šampionát odstartoval nejtěžší disciplínou dvojic MONK, ve které dostávají závodníci mapu až na startu a potápěči si musí zaměřovat kurzy po startu pod vodou. V mužské kategorii zvítězila dvojice Jakub Němeček a Ondřej Černý, mezi ženami obsadily české závodnice Zuzana Dvořáková a Zuzana Štěpánková třetí místo. 

I druhá disciplína Hvězda skončila pro české barvy velice úspěšně. Zvítězil Jakub Němeček a na stupně vítězů ho doprovodil na třetím místě Jan Skružný. Ženy obsadily hned dvě místa na bedně – ze stříbra se radovala Zuzana Štěpánková, bronz náleží Zuzaně Dvořákové. V juniorské kategorii získala titul vicemistryně Evropy Eliška Šimůnková.

I následující den, kdy byly na programu Tyče, přidali Češi do sbírky hned 3 nejcennější kovy. V mužích zvítězil opět Jakub Němeček, v ženách znovu nenašla přemožitelku Zuzana Dvořáková a třetí zlatou medaili vybojoval junior Lukáš Silný.

Čtvrtý den mistrovství patřil disciplíně Mkurz. I v tomto závodě domácí orientáři vylovili tři medaile. Zlatou získala juniorka Eliška Šimůnková, v ženách obsadila třetí místo Vendula Resová a bronzový byl i junior Jakub Valníček. Paralelnímu slalomu Češi skutečně dominovali. V tomto sprinterském závodě zvítězil v mužích Jakub Němeček a v ženách Zuzana Dvořáková. Bronzová medaile se blýskla díky juniorské závodnici Lucii Žížalové.

Poslední den šampionátu patřil nejsledovanější disciplíně, Sjíždění mužů a žen. Závod absolvovala čtyřčlenná družstva, kdy každý ze závodníků začíná z jiného startu. Po 150 metrech se dva a dva závodníci sejdou na tyči, kterou musí najít a jako dvojice plavou k další bojce, na které se mají sejít všichni čtyři závodníci a společně pak plavat do cíle.

„Ve vodě s tak malou viditelností to byl velice náročný úkol, a do cíle ve čtyřech doplavali pouze tři družstva mužů a jen dvě družstva žen. I v tomto závodě byla vidět velká převaha našich závodníků,“ pochvalovala si Hana Skružná, trenérka české reprezentace.  Mužům se podařil perfektní závod a obsadili první místo ve složení Ondřej Černý, Ondřej Kašpar, Jakub Němeček a Jan Skružný. Ženám se bohužel nedařilo, dvojice Štěpánková – Resová se svých kolegyň Dvořákové a Tylové na bodu B nedočkala. Závod dokončily české závodnice pouze ve dvou a obsadily 5. místo.

Další fotky naleznete ve FOTOGALERII.

MEDAILOVÁ BILANCE:

MS v OP_Liberec_15.-24

Zdroj: SPČR