18 medailí, 3 světové rekordy - mladí hasiči excelovali na MS

Mistrovství světa v požárním sportu se konalo od 2. do 9 srpna v Bělorusku.

18 medailí, 3 světové rekordy - mladí hasiči excelovali na MS

Světový požární sport se pomalu, ale jistě stává doménou českých reprezentantů. Hasičská mládež ze Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v uplynulých dnech doslova opanovala IV. Mistrovství světa juniorů a VI. Mistrovství světa dorostu v požárním sportu 2015, které od 2. do 9. srpna hostilo běloruské Grodno. Čeští dorostenci a dorostenky, junioři a juniorky získali osmnáct medailí – 8 zlatých, 4 stříbrné, 6 bronzových – a přitom stačili ještě přepsat tři světové rekordy!

„Je to obrovský úspěch. Letos se navíc konaly hned dvě vrcholné akce, kromě mistrovství světa dorostu a juniorů ještě olympiáda mladých hasičů, a obojí jsme dokázali vyhrát. Je skvělé, že se nám daří porážet silné týmy, například z Ruska, Běloruska nebo Ukrajiny, které v požárním sportu vítězily posledních dvacet let,“ pochvaluje si Monika Němečková, náměstkyně starosty SH ČMS pro úsek mládeže.

Dorostenci od 13 do 18 let a junioři do 23 let se v Bělorusku utkali ve čtyřech tradičních disciplínách. Během týdenního světového šampionátu je čekal výstup na cvičnou zeď, běh na 100 metrů překážek, štafety 4x100 metrů překážek a požární útok. Češi si už před mistrovstvím světa rozhodně nedávali malé ambice, ty pramenily z kvalitní celoroční přípravy a prokázané formy na závěrečném soustředění. „S klukama jsme se seběhali, zkoušeli jsme hlavně kolektivní disciplíny. Ty zvládáme, máme v nich slušné časy, hlavně ve štafetách bychom mohli utrhnout nějaký dobrý výsledek. Forma kluků snad ani nemůže být lepší, ti v mladší kategorii jsou schopni zaběhnout i světové rekordy, třeba Lukáš Gerža,“ věřil před odjezdem Daniel Klvaňa, kapitán reprezentace dorostu. A konečné výsledky jeho slova jen potvrdily.

Právě dorostenec Lukáš Gerža byl prvním medailistou, když hned na úvod nejrychleji ze všech pokořil cvičnou zeď a získal pro českou výpravu první zlato a titul mistra světa. Ten vzápětí přidaly i dívky v běhu na 100 metrů překážek. Na nejcennější kov dosáhla dorostenka Kamila Krejčí, juniorka Šárka Jiroušová dokonce zvítězila v novém světovém rekordu. Stříbro pro družstvo dorostenek ještě přidala Nikola Polová

Dominanci v této disciplíně potvrdili posléze i chlapci. Mistrem světa se až na základě cílové fotografie stal dorostenec Lukáš Kroupa, bronz vybojoval Daniel Klvaňa. Stříbrnou medaili v běhu na 100 metrů překážek si odvezl i junior Martin Lidmila. Důkazem všestrannosti českých sportovců je třetí místo Markéty Markové ve dvojboji, který se dle pravidel požárního sportu vyhodnocuje jako samostatná disciplína, přesto že se jedná o součet výkonů z běhu na 100 m s překážkami a výstupu na cvičnou věž.

Světový rekord posunuli čeští reprezentanti i ve štafetách na 4x100 metrů překážek. Postarali se o něj dorostenci, kteří se za podpory početného českého publika vybičovali k nejlepšímu štafetovému výkonu dne. Bezchybně naběhané předávky, technicky dobře zvládnuté úkony na domečku od Karla Flídra i na bariéře od Vojty Klenky, s chladnou hlavou zaběhnutý třetí hadicový úsek Daniela Klvani, výborné hašení a zejména ostrý finiš Jana Gáška, který svedl doslova souboj tělo na tělo s ruským závodníkem, přinesly české výpravě další zlatou medaili. Výkonem 55,16 s posunuli světový rekord o více než vteřinu.

Zahanbit se nenechala ani štafeta juniorů. První družstvo si sice kvůli ulitému startu připsalo neplatný pokus, vše ale zachránilo druhé české kvarteto, které si se složitou situací poradilo na jedničku, a časem 54,80 s přidali do české sbírky další zlatou medaili. Dorostenky rozšířily řadu medailí ze štafety o bronz, když nejlepším výkonem letošního roku 64,48 s nestačily pouze na Bělorusky a Rusky.

Závěr šampionátu patřil královské disciplíně – požárnímu útoku. V této disciplíně junioři vybojovali bronz a skončili na celkovém druhém místě. Třetí doběhly i juniorky a na stejném stupínku skončily i v celkovém hodnocení. Dorostenkám se bohužel útok na nejvyšší příčky nevydařil a skončily bez medaile. Největší radost naopak měli dorostenci, kteří v požárním útoku vytvořili opět světový rekord a díky celkovému vítězství mohli slavit titul mistrů světa.

„Děvčatům se na světovém šampionátu nedařilo tak jako třeba v loňském roce, kdy dorostenky získaly titul mistryň světa. Určitě myslely na lepší umístění. Ale je to kolektivní technický sport, který je o souhře lidí i vybavení a ne vždy vše vyjde na 100 %. I tak všechny dívky předvedly krásné výkony. Největší radost nám samozřejmě udělali dorostenci. V této kategorii bylo navíc nejpočetnější zastoupení, takže o to více nás jejich úspěch těší. Základem tohoto úspěchu je i fakt, že máme z čeho vybírat. Členská základna, která čítá více jak 50 000 mladých dobrovolných hasičů, je opravdu početná. Je sice škoda, že každý rok se v podstatě reprezentace dorostu mění, protože závodníci odrostou a posouvají se do dalších kategorií a práce trenérů je o to náročnější, ale v takovém počtu se talenty stále objevují a trenéři mají zase rok na to připravit další úspěšný tým,“ dodává Monika Němečková.

 

VÝSLEDKY:

Pořadí

Jméno

Disciplína

Kategorie

1. místo

Lukáš Gerža

Výstup na věž

dorostenci

1. místo

Kamila Krejčí

100 metrů př.

dorostenky

1. místo

Šárka Jiroušová

100 metrů př. (WR)

dorostenky

1. místo

Lukáš Kroupa

100 metrů př.

dorostenci

1. místo

štafeta

4x100 m př. (WR)

dorostenci

1. místo

štafeta

4x100 m př.

junioři

1. místo

družstvo

Požární útok (WR)

dorostenci

2. místo

Nikola Polová

100 metrů př.

dorostenky

2. místo

Martin Lidmila

100 metrů př.

junioři

2. místo

družstvo

4 x 100 m př.

juniorky

3. místo

Daniel Klvaňa

100 metrů př.

dorostenci

3. místo

Markéta Marková

Dvojboj

juniorky

3. místo

štafeta

4x100 m př.

dorostenky

3. místo

družstvo

Požární útok

junioři

3. místo

družstvo

Požární úrok

juniorky

1. místo

celkové pořadí

 

dorostenci

2. místo

celkové pořadí

 

junioři

3. místo

celkové pořadí

 

juniorky

Více informací na www.dh.cz.

Další fotografie naleznete ve FOTOGALERII.