Stolní tenis akademiků - Češi mají 2 zlata a bronz z ME

Čeští akademičtí stolní tenisté sbírali úspěchy na červnovém ME v Ženevě.

Stolní tenis akademiků - Češi mají 2 zlata a bronz z ME

Akademický stolní tenis zažívá v posledních letech velkou popularitu po celém světě. Vítězové světových univerziád mají mnohdy skvěle našlápnuto i do kategorie dospělých. Popularita tohoto sportu se nevyhnula ani České republice, jejíž mladí reprezentanti se úspěšně prosazují i v zahraniční konkurenci.

„Česká republika zažívá boom ve stolním tenise na akademické půdě zejména v posledních čtyřech letech. Připomeňme třeba starty našich předních reprezentantek Ivety Vacenovské, Hanky Matelové a Dany Čechové na světových univerziádách,“ připomíná Vít Ratajský, předseda komise stolního tenisu České asociace univerzitních sportů. V české akademické historii zazářilo například družstvo mužů, které v roce 2004 v sestavě Martin Hanák, Petr Seibot, Petr Gavlas po čtvrtfinálovém vítězství nad silným družstvem Polska (Gorak, Such) získalo na Akademickém mistrovství světa bronzové medaile. Na akademickém mistrovství Evropy v Ostravě 2007 pak získala stříbrnou medaili ve dvouhře Dana Čechová.

Čeští akademici si stolního tenisu užijí na domácí půdě více než dost. Jen v letošním roce se v září v Olomouci uskuteční České akademické hry, jejichž součástí budou i soutěže ve stolním tenisu. Ve dnech 17. až 18. listopadu pak budou Valtice hostit Mezinárodní akademické mistrovství ČR jednotlivců.

Češi budou jistě v hodnocení mířit vysoko, o svých kvalitách naposledy přesvědčili na nedávném sedmém ročníku Akademického Mistrovství Evropy ve stolním tenise, který se ve dnech 19. až 26. června konal v Ženevě. V silné konkurenci získal senzační zlatou medaili ve dvouhře mužů Michal Beneš, z bronzu se radoval Ondřej Banger. Tato dvojice pak podtrhla úspěch českých barev i ve čtyřhře, kde také dosáhli na zlatou medaili.

Opravdové žně pak čekají akademické stolní tenisty i v roce 2017, kdy se Česká republika stane pořadatelem hned tří Evropských univerzitních mistrovství (EUC), do kterých své svěřence nevysílají národní celky, ale jednotlivé vysoké školy a univerzity. Jednou z těchto soutěží pak bude i 8. Evropské univerzitní mistrovství ve stolním tenise, které v termínu od 21. do 25. června 2017 uspořádá Univerzita Palackého v Olomouci. „Věřím, že možnost účastnit se domácího evropského šampionátu ještě více podpoří zájem o akademický stolní tenis u nás,“ uzavírá Vít Ratajský.