Nejšikovnější mladí hasiči z celé republiky prokazovali svou všestrannost

Stadion na Slavii ožil improvizovaným bojem s ohněm.

Nejšikovnější mladí hasiči z celé republiky prokazovali svou všestrannost

Ty nejlepší týmy mladých talentů z řad dobrovolných hasičů z celé České republiky se ve dnech 8. až 12. července sjely do Prahy, aby zde prokázaly svou všestrannost a odolnost v požárním sportu. Na atletickém stadionu Slavia v pražských Vršovicích se konal již 43. ročník Mistrovství České republiky hry Plamen dětí a dorostu Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezka.

Cílem republikového šampionátu mladých dobrovolných hasičů je rozvíjení znalostí a dovedností v oblasti požární ochrany. A ten děti a dorostenci splnili na jedničku.

První soutěžní den patřil závodu požární všestrannosti, které absolvovaly pětičlenné hlídky dětí a dorostu v Kunratickém lese. Na dva a půl kilometru dlouhé trati čekalo na soutěžící šest disciplín, kde si museli poradit se střelbou ze vzduchové pušky, šplhem po laně, zkouškou teoretických vědomostí, uzlováním, topografií a zdravovědou. Výsledky závodu požární všestrannosti se započítávaly do celkového pořadí družstev.

Od čtvrtka do pátku pak ty nejlepší výkony na stadionu Slavia předváděla kategorie dětí do 15 let. Do Prahy dorazilo 16 soutěžních družstev, která se postupně předvedla ve štafetě podle mezinárodních pravidel CTIF, požárním útoku podle mezinárodních pravidel CTIF, štafetě s překážkami na 4 x 60 metrů, štafetě dvojic, běhu na 60 metrů s překážkami a požárním útok podle pravidel hry Plamen. V celkovém součtu bodů ze všech disciplín se z celkového vítězství radovalo družstvo Poniklá (Liberecký kraj), stříbro vybojoval tým Brada-Rybníček (Královéhradecký kraj) a ze třetího místa se radovali mladí hasiči z Bludova (Olomoucký kraj).

Víkendový program již patřil dorostencům, kteří sváděli boje jak v kategorii družstev, tak i jako jednotlivci. Divákům se představilo 15 dívčích i chlapeckých týmů, v individuálním závodě soutěžilo shodně 42 dívek a chlapců.

Kromě úvodního závodu požární všestrannosti na starší závodníky čekala štafeta s překážkami na 4 x 100 metrů, dvojboj, běh na 100 metrů s překážkami a požární útok. Celý šampionát provázela skvělá atmosféra, z nabitých tribun vršovického stadionu se ozývalo hlasité skandování, povzbuzování doprovázené ještě hlasitějšími bubny a vuvuzelami. Odměnou divákům byly atraktivní souboje, ve kterých nebyla nouze ani o napínavé a mnohdy až nebezpečné momenty, jako byl například neposlušný rozdělovač při závěrečném požárním útoku, který proudem vody skolil nejednoho účastníka.

Triumf v družstvech dorostenců si připsal tým z Bludova (Olomoucký kraj), v dívčí kategorii zazářilo družstvo Střezimíř (Středočeský kraj). V soutěži jednotlivců mladšího dorostu exceloval Lukáš Gerža z SDH Oznice (Zlínský kraj) a Anna Vodehnalová z SDH Hřibojedy (Královéhradecký kraj). Mezi středními dorostenci se nejvíce dařilo Michalu Lejskovi z SDH Prostřední Bečva (Zlínský kraj) a Lucii Tůmové z SDH Malechov (Plzeňský kraj). V kategorii staršího dorostu si prvenství odvezli Jan Lampa z SDH Bozkov (Liberecký kraj) a Karolína Krčilová z SDH Rýžoviště (Moravskoslezský kraj). 

Kompletní výsledky a fotografie naleznete na www.dh.cz.