MS leteckých modelářů – týmovou soutěž ovládli Češi

Světový šampionát rádiem řízených letadel kolem pylonů hostila Olomouc.

MS leteckých modelářů – týmovou soutěž ovládli Češi

Na 50 závodníků z 19 zemí světa dorazilo v uplynulých dnech na olomoucké letiště ve čtvrti Neředín. Od 6. do 11. července se zde totiž konalo Mistrovství světa v závodech kolem pylonů rádiem řízených leteckých modelů. Po 18 letech dosáhli v soutěži týmů na titul i čeští modeláři.

Nad hlavami diváků se během šampionátu proháněla letadla s průměrem křídla 1,5 metru, která létala rychlostí až 350 kilometrů v hodině. Na prestižní akci nechyběli účastníci ze všech koutů světa, včetně Austrálie, Guatemaly nebo Japonska.

Během závodů bylo k vidění spousta vrutů a ostrých zatáček ve vzduchu, nechyběly však ani kolize řízených letadel. Tomu všemu přihlížely bezmála dvě stovky diváků, z nichž mnozí byli rodinnými příslušníky zahraničních účastníků. Jen z daleké Austrálie dorazilo 37 nadšenců.

V nabité celosvětové konkurenci se dokázali prosadit i domácí modeláři. V soutěži týmů dokonce nenašli přemožitele a slaví titulů mistrů světa. Druzí mezi týmy skončili modeláři z Austrálie, třetí místo patří zástupcům Guatemaly. „Mám radost, že Češi po několika letech získali zlatou medaili, naposledy jsme zlato v týmech získali v roce 1997, kdy se mistrovství světa také konalo v České republice,“ pochvaloval si prezident organizačního výboru Jiří Klein starší.

Mezi jednotlivci na nejvyšší příčku dosáhla dvojice Američanů Randy Bridge a Ray Brown, na druhém místě skončili Emil Broberg a Gunnar Broberg ze Švédska a na bronzový stupínek dosáhlo domácí duo Tomáš Andrlík s Janem Semotánem. Součástí světového šampionátu byla i kategorie juniorů, kterou ovládli Emil a Gunnar Brobergové ze Švédska.

Mistrovství světa v závodech kolem pylonů rádiem řízených leteckých modelů se koná každé dva roky. V České republice se konalo již potřetí, poprvé však na olomouckém letišti.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY:

results after 14th rounds complete, juniors, teams.pdf

Foto: olomouc.iDNES.cz