Rádiem řízené plachetnice se předháněly u Mariánských Lázní

46. ročník mezinárodní regaty o Cenu Kolína.

Rádiem řízené plachetnice se předháněly u Mariánských Lázní

O víkendu 5. až 7. června bylo na rybníku Regent u Mariánských Lázní k vidění hemžení plachetnic na vodní hladině. Konal se zde totiž již 46. ročník mezinárodní regaty o Cenu Kolína. Soutěž rádiem řízených modelů v kategoriích F 5-E,IOM a F 5-M připravil Klub lodních modelářů Kolín a YC Regent.

Mezinárodní soutěž se v Kolíně poprvé konala v roce 1965 na jezírku u zimního stadiónu. V té době se jednalo o rychlostní modely a makety. Po několik posledních desetiletí se však soutěž koná výhradně jako soutěž plachetnic kategorií F 5-E,IOM a F 5-M.

Nevyzpytatelné počasí z loňského roku však přesunulo letošní závody na rybník Regent u Mariánských Lázní, vzdálené 220 kilometrů od Kolína. „Byla to volba nadmíru dobrá. Prostředí YC Regent bylo velice přátelské a pohostinné. Celá soutěž proběhla ve velmi příjemném a pohodovém prostředí. Potěšující byl i zájem účastníků, především členů YC Regent,“ pochvaloval si ředitel závodu Jaroslav Pešek.

V pátek se jela první soutěž, a to kategorie F5 E,IOM. Celkem 13 závodníků odjelo za přijatelného větru 12 soutěžních jízd. Nejlépe se dařilo německé lodi GER 5 Bremen Maxe Lehmanna, který zvítězil s celkovým počtem 121 bodů. Na druhém místě doplula rakouská loď AUT 9 HSVL ZV Ennsdorfs Manfredem Welfingerem, který získal 91 bodů. Na třetím místě se umístila česká loď CZE 9 KloM Kolín Martina Kohlíčka, který si připsal 93 bodů.

Následující dva dny patřily závodu kategorie F 5-M. Na vodu se vydalo 15 lodí a v proměnlivém počasí, kdy ubýval vítr a jeho směr se i často měnil, se odjelo 17 soutěžních jízd. Zde dominovaly české lodě, které se umístily na prvních dvou místech. Nejzdařilejší výkon zaznamenala loď CZE 1 KloM Kolín Pavla Novotného, který zvítězil s velkým náskokem díky zisku 1 277 bodů. Na druhém místě skončila loď CZE 9 KloM Kolín Martina Kohlíčka, který si připsal 976 bodů. Rakouská loď AUT 20 HSV ZV Ennsdorf Geralda Oberreittera ziskem 800 bodů vystoupala na třetí místo.

„Celkově hodnotím soutěž jako velmi vydařenou. Příjemné prostředí a velmi slušná účast nás moc potěšila. Na ceně Berlína 2014, které jsem se účastnil jako divák, bylo 22 závodníků, takže náš závod je celkem srovnatelný. A k tomu všemu nádherné počasí. Co více si přát?“ zhodnotil pozitivně 46. ročník mezinárodní regaty o Cenu Kolína Jaroslav Pešek.

VÝSLEDKY KATEGORIE F 5 E,IOM:

Vysledky_F_5-E,IOM.pdf

VÝSLEDKY KATEGORIE F 5-M:

Vysledky_F_5-M.pdf

Zdroj: www.plachetnice41.cz