Plavci na Pardubicku prokazovali i znalosti z biologie

Ve dnech 12 až 14. června se v Mělici konalo Mistrovství ČR v orientačním potápění.

Akci uspořádal Klub pardubických potápěčů na jezeře u Mělic na Pardubicku. Na republikovém šampionátu se představila i nejtěžší disciplína orientačního plavání, EONK.

„Zatímco při ostatních disciplínách orientačního potápění, jako je např. Mkurz, si závodník ještě před startem naměří trať (úhly a vzdálenosti), kterou musí proplavat, disciplína EONK je nejtěžší tím, že závodník na startu dostane pouze mapu, na které je trať zakreslena. A závodník si měří kurzy a délku jednotlivých úseků až po zanoření. Jakmile dosáhne jednoho zaměřeného bodu, odtud si naměří další úsek, ke kterému plave,“ popisuje detaily disciplíny EONK za organizátory Hana Skružná.

Vítězkou v ženské kategorii se stala Zuzana Dvořáková (Aqua Liberec) v čase 8:02, pro druhé místo si doplavala Zuzana Štěpánková (Aqua Liberec) časem 8:26. Na třetí příčce skončila s odstupem na první dvojici Naďa Tylová (Modrá hvězda Praha) v čase 16:11. Mezi muži si v kategorii EONK nejlépe vedl Jakub Němeček (Aqua Liberec) v čase 7:03. Na druhém místě se umístil jeho klubový kolega Ondřej Kašpar časem 7:35 a jako třetí Jan Skružný z klubu Modrá hvězda Praha v čase 7:57.

Nejlepšími juniory této kategorie byli plavci z pražského klubu Lucie Žížalová a Jakub Valníček.

Druhou disciplínou tohoto šampionátu byl MKurz. Mezi ženami kralovala Vendula Resová z Modré hvězdy Praha časem 06:00,00 a nulovou odchylkou pře svou stájovou kolegyní Eliškou Šimůnkovou (06:57,00 / odchylka 0 m). Jako třetí skončila Zuzana Dvořáková z Aqua Liberec (05:55,00 / odchylka 6 m). Nejvyšší příčky mezi muži si rozdělila trojice závodníků z klubu Aqua Liberec. Nejlépe se vedlo Jakubovi Němečkovi (05:25,00 / odchylka 0 m), jako druhý skončil Jiří Petržilka jr. (05:35,00 / odchylka 0 m), třetí místo zbylo na Ondřeje Kašpara (05:36,00 / odchylka 0 m).

Juniorskou kategorii vyhrála Eliška Šimůnková před Lucií Žížalovou (obě Modrá hvězda Praha) a kategorii juniorů vyhrál opět pražský Jakub Valníček před pardubickým Otakarem Novotným a Lukášem Pilným.

Součástí závodů Mistrovství České republiky v orientačním plavání se v Mělici konal i 12. ročník Memoriálu Jakuba Kalouska, jako vzpomínka na pardubického závodníka a juniorského reprezentanta tohoto sportu. V atraktivním závodu smíšených družstev dvoučlenný tým plaval podle mapy a při každém nalezeném bodu musel postupně zodpovědět čtyři otázky z biologie. Své plavecké dovednosti i vědomostní znalosti nejlépe prokázala dvojice Radka Chomoutová a Martin Veselý z Modré hvězdy Praha. Jednu chybu, avšak nejrychlejší čas zaznamenala Zuzana Dvořáková a Jakub Němeček z Aqua Liberec a třetí místo pak obsadila dvojice Jiří Petržilka (Aqua Liberec) - Eliška Šimůnková (Modrá hvězda Praha).