Boj o psí vstupenku na mistrovství světa

V Roudnici nad Labem se ve dnech 13. a 14. června konalo MČR IPO.

Boj o psí vstupenku na mistrovství světa

O víkendu 13. – 14. června se sjely špičky české sportovní kynologie do Roudnice nad Labem, aby mezi sebou poměřily síly na Mistrovství České republiky IPO. Po sportovním areálu Pod Lipou v přilehlých Vědomicích se prohánělo 45 psovodů se svými čtyřnohými miláčky. Pro pětici nejlepších byla zároveň připravena vstupenka na blížící se světový šampionát ve Švýcarsku.

V početné startovní listině se vyjímalo hned 24 belgických ovčáků malinois (BOM), čtrnáct německých ovčáků (NO), tři velcí knírači (VK) a po jednom byl zastoupen belgický ovčák tervueren, dobrman, briard a airedale teriér. Mistrovství se uskutečnilo ve třech kategoriích – Stopy (A), Poslušnost (B) a Obrana (C).

Počasí závodní den byl doslova tropický, v neděli se pak mírně ochladilo. Závodníci tak měli pro své výkony celkem odlišné podmínky. „Na výkony poslušností a obran počasí nemělo tak zásadní vliv, nicméně na výsledcích stop už podepsalo velmi citelně. Terény byly pro mnoho psů opravdu velmi těžké, dva týdny posekané louky byly po dnech tropického letního počasí plné suchých ploten a tvrdých stébel. Především kvůli stopám nesplnily přibližně dvě třetiny psovodů zkouškový limit,“ uvedla za organizátory Draha Mašková.

V sobotu se divákům představili bok po boku zkušení závodníci, od kterých se kvalitní výkony očekávali, tak i nováčci, kteří mile překvapili. Mezi zkušené účastníky patřil bezesporu aktuálně nejúspěšnější český závodník Martin Plecháček s BOM Antraxem Ostraryka, Petr Foltyn s BOM Auzzym Ostraryka, Jiří Čejka st. s BOM Cairou Meggan Bohemia, Theodor Krajčí s BOM Bakem z Mandragory nebo Markéta Maňáková s BOM Abby Ostraryka.

Z nováčků nejvíce oslnil Jan Böhm s BOM Forny ze Soutoku Sázavy, který předvedl ukázkovou poslušnost, povedenou obranu. Stopy ho ovšem zradily. Krásné a vyrovnané výkony podala rovněž Jitka Duffková a NO Alex z Kristova, stejně tak Zdeněk Mráz a NO Bart ze Stříbrného kamene, kteří rovněž kvůli stopám museli zapomenout na stupně vítězů. Mezi německými ovčáky a belgickými ovčáky malinois se ale neztratili ani zástupci dalších plemen. Za vydařenou poslušnost si zasloužili uznání Veronika Šerkopová s briardem Dante Bardia´s Darling nebo Josef Okáník s dobrmanem Criss Royal Dux.

Při nedělních disciplínách nasadil hned v první skupině laťku hodně vysoko Petr Foltyn s BOM Auzzy Ostraryka. Zaujal nádhernou poslušností s jen drobnými chybami a razantní a tvrdou obranou. O celkovém pořadí nakonec rozhodla právě stopařská část. Nejlepší pětice si navíc zajistila účast na Mistrovství světa všech plemen FCI IPO, které se uskuteční ve dnech 10. až 13. září ve švýcarském Delémontu.

Reprezentační tým na MS FCI IPO 2015:

1. Martin Plecháček a BOM Antrax Ostraryka: 95/95/95 – celkem 285

2. Jitka Duffková a NO Alex z Kristova: 87/9796 – celkem 280

3. Petr Foltyn a BOM Auzzy Ostraryka: 89/96/94 – celkem 279

4. Jiří Poukar a Tarpan de Alphaville Bohemia: 83/89/93 – celkem 265

5. Vítězslav Holan a BOM Fantasia Extra Temperament: 77/93/91 – celkem 261

Náhradníci:

Roman Šonský a NO Artur Nokafi: 90/85/84 – celkem 259

Taťána Novotná a NO Artagnan v. Esadera: 86/80/93 – celkem 259

 

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY:

Vysledkova-listina MR IPO.pdf

Více o akci naleznete na http://mcr-ipo-2015.webnode.cz/


Další fotografie z akce naleznet v GALERII.

Foto: Hana Toušková