Nejen nad Táborem se plachtilo o titul mistra republiky

V Táboře se v termínu 24.5.-6.6. konalo Plachtařské mistrovství ČR.

Nejen nad Táborem se plachtilo o titul mistra republiky

Uplynulé dva týdny patřilo nebe nad Táborem těm nejlepším letcům, kteří se zde představili na Plachtařském mistrovství České republiky. Šampionát v bezmotorovém létání, kterého se zúčastnilo 56 závodníků z Česka i zahraničí, se konal od 24. května do 6. června. O titul mistra České republiky se bojovalo ve třídách Klub, Kombi 15m a Kombi Open.

„Začátek závodů byl poznamenán špatným počasím s četnými srážkami a nízkými základnami oblačnosti. Třikrát se tedy letěly úlohy přes určené prostory místo klasických tratí přes otočné body. Celkem bylo vyhlášeno devět disciplín. Závodním prostorem byla jižní a jihozápadní část Jihočeského kraje, avšak létalo se i v části severního Rakouska a Německa. Kromě českých pilotů se zúčastnili i dva němečtí, jeden dorazil dokonce až z Japonska,“ řekl Luděk Kluger, ředitel závodu.

Ve třídě Kombi Open se na začátku soutěže usadil Roman Mraček z Letkova na kluzáku ASG-29. S odstupem 150 bodů se za ním držel Petr Krejčiřík s Markem Pechancem, který létal na jihoafrickém kluzáku JS-1. Třída Kombi 15m z důvodů nepřízně počasí vynechala v tomto období jeden soutěžní den a vedení se ujal Miloslav Cink před Pavlem Loužeckým, oba na kluzácích LS-8. Japonský závodník Makoto Ichikawa na ně v tuto chvíli ztrácel pouhých 40 bodů. S třídou Klub si počasí pohrálo ještě více a nebodovaly se celkem dva soutěžní úkoly. I to ale stačilo Janu Loudovi, aby si na přední pozici udržel necelých 200 bodů náskok. Mezi druhým a pátým místem byl bodový rozdíl 80 bodů, stačila tedy i drobná chybička a pořadí se mohlo rychle měnit.

V druhé polovině šampionátu se počasí umoudřilo. Po přechodu studené fronty bylo možné uletět i několik soutěžních úloh s délkou okolo 250 a 300 km. Bohužel se závodníci ani organizátoři nedočkali čistě ideálního plachtařského počasí. Příchod výrazné tlakové výše ukončil závody bezoblačnou termikou. V Klubové třídě náskok udržel Jan Louda z Hodkovic a stal se tak mistrem republiky. Druhý skončil meteorolog Jan Horák ze Zbraslavic a bronzovou medaili si do Krnova odvezl Ondřej Bordovský.

V kategorii Kombi 15m zalétal nejlépe Pavel Loužecký z Přibyslavi, stříbro si odvezl Miloslav Cink a třetí místo putovalo do Japonska s Makoto Ichikawou. Královskou třídu Kombi Open ovládl Petr Krejčiřík z Hranic létající na ASW-22, následovaný Tomášem Rendlou ze Zbraslavic na jeho EB-29 a bronz opět odlétl za hranice, tentokrát do Německa s Andreasem Kühlem.

Další fotografie si můžete prohlédnout v GALERII.

Foto: Jakub Macillis