Téměř stovka plavců pokořila rybník Velké Dářko

V sobotu 13. června se u Žďáru nad Sázavou konalo MČR v distančním plavání s ploutvemi.

Téměř stovka plavců pokořila rybník Velké Dářko

Krásné počasí a ideální podmínky základny Amfora přilákaly v sobotu 13. června celkem 97 plavců z dvanácti klubů, kteří se zúčastnili Mistrovství České republiky v distančním plavání s ploutvemi.  Šampionát na rybníku Velké Dářko pořádal Čochtanklub Žďár nad Sázavou.

„Distanční plavání s ploutvemi je specifické zejména skloubením nejen plaveckých a vytrvalostních dovednostní, ale také zvládnutím orientace na volné vodě a přizpůsobením se povětrnostním podmínkám,“ vysvětlila koordinátorka DPP Jitka Dostálová s tím, že MČR v distančním potápění s ploutvemi bylo zároveň první částí z celkově tříkolového seriálu DPP.

Pořadatelé připravili na vodní nádrži Velké Dářko dva okruhy. Kratší, měřící 500 metrů, byl určen pro nejmladší závodníky kategorie E (do 11 let). Krátce před polednem se na start postavilo celkem 27 mladých plavců. Nejlépe si s přírodními podmínkami poradila děvčata. Do posledního metru bojovala o mistrovský titul Klára Mazalováz České Lípy a Hana Švandová z Českých Budějovic. Těsně nakonec vyhrála Klára Mazalová. Nejlepším chlapcem byl Tomáš Pilný z Modré Hvězdy Praha.

Na kilometrovou trať nastoupili závodníci v kategorii D (12 a 13 let) společně s veteránskou kategorií (nad 29 let).  I zde byla nejrychlejší dívka, Alžběta Hnáthová z Olomouce. Mezi chlapci dominoval Matyáš Kubíček z Liberce. Nejlepším veteránem se stal Zbyněk Svozil z Olomouce a veteránkou Věra Schmidbauerová z Liberce.

Kategorie C (14 a 15 let) již plavala dva okruhy. Nejlépe si s dvoukilometrovou tratí poradil Martin Děcký z Olomouce. Mezi dívkami se opět bojovalo do samého závěru. Nejtěsnějším rozdílem jedné desetiny sekundy zvítězila Eliška Trollerová z Mostu nad svou týmovou kolegyní Karolínou Dérerovou.

Celkem 25 závodníků se vydalo na trať o délce čtyři kilometry ve společném závodě kategorií A (18 – 25 let) a B (16 a 17 let). Zde se hned od startu dostal do vedení Josef Cimburek z Pardubic následován Zuzanou Svozilovou z Olomouce a tito také úspěšně doplavali po 45 minutách jako první ve svých kategoriích do cíle. Nejlepším juniorem byl Jan Borovička z Olomouce, mezi juniorkami zazářila Barbora Bayerová z Pulce Praha, která je stejně jako Borovička specialistkou spíše na krátké tratě.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY:

DPP_ZdarnadSazavou_13.6

Foto: KSP Olomouc