Elita mezi leteckými modeláři bojovala v Podhořanech

Na letišti v Podhořanech se 6. a 7. června konal 15. Světový pohár leteckých modelářů F3J.

Elita mezi leteckými modeláři bojovala v Podhořanech

Modeláři z Heřmanova Městce již popatnácté přivítali evropskou a světovou špičku rádiem řízených modelů kategorii F3J na letišti v Podhořanech. Ve dnech 6. a 7. června přijelo do Podhořan 70 závodníku, kteří bojovali o nejlepší umístění a současně o body do světového, evropského a českého žebříčku.

„Každý závodník odlétal šest kvalifikačních kol a nejlepších dvanáct z kvalifikace letělo dvě finálová kola. Celkem jsme za dva dny odletěli 50 soutěžních letů. Soutěže se zúčastnil i aktuální mistr světa z loňského roku Jan Littva ze Slovenska, reprezentační družstva Česka, Slovenska, Německa, Polska a Turecka,“ přiblížil atraktivní podívanou ředitel závodu Miloš Minařík z pořadatelského Modellers Club Heřmanův Městec.     

Vítězem 15. ročníku Světového poháru se stal Manuel Reinecke z Německa, který po celou dobu kvalifikace létal na nenápadném čtvrtém místě. Na druhém místě skončil Jan Littva ze Slovenska a třetí místo obsadil Stefan Eder z Německa. Všichni byli v očekávání jak si Jan Littva poradí s podmínkami na letišti v Podhořanech, kde létal poprvé. Po prvních dvou kolech byl až na 25. místě, ale postupně se zlepšoval a po posledním, šestém kole, skončil dvanáctý a poslední postupující do finále. Ve finále zalétal velmi dobře, první let vyhrál, ve druhém letu skočil třetí a celkově se umístil na výborném druhém místě. Po rozpačitém začátku tak potvrdil svoji výkonnost a kvality úřadujícího mistra světa.

Smolařem soutěže byl Wojciech Byrsky z Polska, který celou soutěž vedl, kvalifikaci zvládl s plným počtem 6000 bodů, ve finále se však musel spokojit s čtvrtým místem.

Velmi vyrovnané výkony předváděl i domácí reprezentant Vítězslav Šterba, do finále postupoval jako osmý, ale v posledním finálovém letu ho zradila technika. „Odešla elektronika, která ovládá křidélka a byl zázrak, že model řízený jen směrovkou dokázal přistát bez poškození. Bohužel ztráta za tento let byla značná, a proto celkové umístění na dvanáctém místě bylo velkým úspěchem našeho klubového pilota,“ popsal nešťastnou situaci Miloš Minařík.

Kromě kvalitních výkonů pořadatele potěšilo i počasí, díky povětrnostním podmínkám nebyla nouze o zajímavé momenty, které závody ještě více zatraktivnily. „Počasí nám přálo, v sobotu jsme si užili třicetistupňová vedra se slabým bočním větrem, byly silné termiky se stoupavými proudy. Modely vystoupaly za pár minut ze sto metrů do osmi set metrů a současně byly i velké rozpady s klesavými proudy, kdy model spíše jen padal k zemi a místo standardních devíti minut padesáti vteřin zaletěl sotva čtyři minuty. V neděli slunce polevilo a začal foukat stabilní severozápadní vítr o síle 6m/s,“ popsal Miloš Minařík.

Soutěžící létali za termikou do velkých vzdáleností po větru, což se některým stalo i osudné. Model Jana Váchy skončil daleko v obilí a Ozdemir Ghokan z Turecka byl ještě o kilometr dále. Štěstí oběma pilotům přálo při nekontrolovaném přistání, kdy modely naštěstí vyvázly bez poškození.

Potěšitelná byla účast i devíti juniorů z Česka, Německa a Slovenska. Nejlépe létal Viktor Tomčány ze Slovenska, který v juniorské kategorii zvítězil a v absolutním pořadí se umístil na skvělém třináctém místě. Druhé a třetí místo obsadili němečtí reprezentanti Max Finke a Timo Welzel. Z Čechů byl mezi juniory nejlepší Jaroslav Vostřel na pátém místě.

Více fotografií naleznete v Galerii.

Foto: Modellers Club Heřmanův Městec