Freediving má své české šampiony

V sobotu 30. května se v Praze konalo AIDA Mistrovství České republiky 2015 v nádechovém potápění.

Společně s mistrovstvím také probíhal amatérský závod série Apnea Academy Cup. Zejména v ženské kategorii byl boj o první místo napínavý až do samého konce závodu. Titul mistryně České republiky obhájila brněnská Vendula Strachotová. V mužích si titul mistra republiky vybojoval pražský Michal Rišian.

V ženské soutěži ukázala hned první disciplína statická apnoe, že závod bude zajímavý a napínavý. Kateřina Šuranská (Apneaman Praha) zadržela dech na 6 minut a 25 sekund a po ní Vendula Strachotová (Ocean Devils Brno) svým časem 6 minut a 42 sekund obsadila průběžné druhé místo. První disciplínu dle očekávání vyhrála Gabriela Grézlová (Apneaman Praha) časem 7 minut a  10 sekund. Gabriela tak ukázala, že je velmi dobře připravena pro nadcházející mistrovství světa, které se bude konat v červnu v Bělehradě. V kategorii mužů v první disciplíně nejlepšího času 6 minut a 7 sekund dosáhl Michal Rišian (Apneaman Praha), druhý skončil Radek Veverka (ST-apnea4all Chrudim) s časem 6 minut a 5 sekund. Třetí místo průběžného pořadí obsadil slovenský reprezentant Martin Zajac (Apneaman Praha) s dosaženým časem 5 minut a 43 sekund.

V druhé disciplíně bylo jasné, že v ženské kategorii bude velmi zajímavý souboj prvních tří žen o celkové prvenství a titul mistryně ČR. Gabriela Grézlová zaplavala velmi blízko svému osobnímu maximu krásných 133 metrů. Pro Gabrielu je to výborný výkon, protože se v tréninku věnuje výhradně statické apnoi. Kateřina Šuranská se vynořila na 150 metrech a s druhým osobním rekordem dne se usadila na průběžném druhém průběžném místě. Kateřině na celkové druhé místo chyběly pouhé dva metry. Vendula Strachotová se ovšem nenechala znervóznit a výkonem 157 metrů a osobním rekordem si zajistila celkové prvenství a titul mistryně České republiky.

V mužích bylo víceméně jisté, že Michal Rišian si prvenství uhájí. V závěrečné plavbě si Martin Zajac, doplaval svými 175 metry pro celkové stříbro a Michal Rišian s 200 metry bral celkové prvenství a titul mistra ČR 2015. Radek Veverka měl letos dobrou formu a díky třetímu místu, vybojoval svou první medaili na Mistrovství České republiky.

V letošním roce proběhl paralelně i závod Apnea Academy Cup 2015. Jednalo se o závod, který byl určen hlavně pro ty, kteří závodí poprvé a chtějí si vyzkoušet svoji formu v rámci většího závodu a nasát tak závodní atmosféru.

Celkové výsledky MČR 2015:

ŽENY:

Vendula Strachotová (Ocean Devils Brno), 158,9 b.

Gabriela Grézlová (Apneanam Praha), 152,5 b.

Kateřina Šuranská (Apneaman Praha), 152,0 b.

MUŽI:

Michal Rišian (Apneaman Praha), 173,9 b.

Martin Zajac (Apneaman Praha), 156,1 b.

Radek Veverka (ST-apnea4all Chrudim), 147,5 b.

Celkové výsledky AA CUP (MČR) 2015:

ŽENY:

Barbora Schenková (Apneaman Praha), 111,1 b.

Jana Baronová  (Slovakia Freedive Team), 75,6 b.

Jindřiška Zajacová (Apneaman Praha), 63,1 b.

MUŽI:

Milan Wilczák  (Ocean Devils Club), 121,6 b.

Matti Eronen    (Apneaman Praha), 119,0 b.

Michal Šuranský (Apneaman Praha), 116,9 b.

Soutěžní disciplíny mistrovství České republiky 2015:

Statická Apnoe (STA)

V disciplíně statická apnoe je cílem vydržet co nejdéle na jeden nádech. Nejobvyklejší je poloha na hladině s obličejem ve vodě. Atlet se při ní vznáší maximálně uvolněn fyzicky i psychicky. I v teplé vodě je nutné mít neopren, protože při absenci pohybu a sníženém metabolismu dochází rychle k prochladnutí organismu.

Dynamická apnoe (DYN/DNF)

Bazénová dynamická apnoe se dále dělí na kategorie s ploutvemi (DYN) a bez ploutví (DNF). U těchto disciplín je cílem uplavat na jeden nádech co nejdelší vzdálenost.   Bez ploutví je snazší doplavat dále v kratším bazénu, protože jednoduchý obrat a následný odraz od pevné stěny znamenají určitou úsporu energie, zatímco s ploutvemi je manévr obratu namáhavější a působí spíše ztrátově.