Nejlepší plavci se sjeli do Zlína na mistrovství ČR

Od 29. do 31. 5. se ve Zlíně konalo MČR v ploutvovém a rychlostním plavání.

Nejlepší plavci se sjeli do Zlína na mistrovství ČR

Městské lázně Zlín se od 29. do 31. května hemžily jen samými plavci. Navíc těmi nejlepšími. Zdejší krytý bazén se totiž stal dějištěm Mistrovství České republiky v ploutvovém a rychlostním plavání. Do Zlína se sjelo celkem 194 závodníků z deseti klubů z celé České republiky.

Na republikovém šampionátu, který uspořádal Svaz potápěčů České republiky a TZP Nemo Zlín se plavci představili ve čtyřech hlavních disciplínách. Rozděleni byli do pěti věkových kategorií, těm nejmladším přitom bylo deset let. „Mistrovství ČR se může zúčastnit vždy jen 30 nejlepších mužů a žen v každé věkové kategorii. Kluby tak vysílají své opravdu nejlepší závodníky, i proto byla úroveň šampionátu vysoká,“ vysvětlila za organizátory Beáta Polišenská.

Během tří závodních dní se plavci postupně představili v následujících disciplínách – plavání s ploutvemi na 50m, 100m, 200m, 400m, 800m a 1 500m (PP), rychlostním plavání na 50m, 100m a 400m (RP), plavání s dýchací trubicí a gumovými ploutvemi na 50m, 100m a 200m (BF) a štafetách na 4x200m (PP), 4x100m (PP) a 4x100m (RP).

Před diváky, kteří přijeli své favority povzbuzovat téměř ze všech koutů České republiky, mezi plavci v mužské kategorii excelovali závodníci z Nového Jičína, a to zejména na krátkých tratích. Mezi ženami nejvíce trofejí získaly plavkyně z Olomouce, hned v šesti disciplínách (50m BF, 100m BF, 100m PP, 200m BF, 200 PP, 1 500 PP) dokonce obsadily všechny tři nejvyšší příčky.

Domácí fanoušky však potěšily i výkony zlínských plavců. Nejvíce se dařilo Danielu Poláškovi, který si ve své věkové kategorii B (1998-1999) hned třikrát doplaval pro první místo (400m PP, 400m RP, 800m PP) a pro jedno druhé místo (200m PP). Mezi muži na něj téměř vždy zbyla nepopulární čtvrtá příčka. „Se svým umístěním jsem spokojený, ale časy mohly být lepší. Čekal jsem, že zaplavu lépe, ale můj vrchol teprve přece jenom přijde. Doufám, že na mistrovství Evropy v Bělehradě se mi mé osobní rekordy podaří vylepšit, jak bych si představoval,“ zhodnotil své výkony Daniel Polášek.

Ze zlínských dívek nejvíce potěšila Petra Polišenská, která se ve své věkové kategorii C (2000-2001) stala mistryní České republiky na 400m RP, k tomu ještě přidala třetí místo na trati 100m RP. Neztratila se však ani mezi ženami, kde vybojovala třetí místo v závodě na 400m RP. Monika Hamšíková v kategorii B (1998-1999) si pro změnu vyplavala tři druhá místa na 50m, 100m a 200m BF, ke kterým přidala ještě třetí příčku na trati 50m PP.

„Bylo vidět, že závodníci se opravdu vydali ze všech sil a chtěli ukázat své maximum. Přece jen mnohé z nich již v červenci čekají dva letošní plavecké vrcholy, a to mistrovství Evropy v Bělehradě a mistrovství světa v Číně. Republikový šampionát tak pro ně byl skvělou příležitostí, jak doladit svou formu,“ dodala Beáta Polišenská.

I z organizačního hlediska panovala všeobecná spokojenost. „Závody proběhly podle mých představ a v naprosté pohodě. Zúčastněné oddíly byly také spokojené. Závodilo se podle pravidel, která byla sice přísná, ale tak to musí být,“ doplnil Petr Polišenský, ředitel závodu.

„Organizace závodů se mi moc líbila. Já totiž hrozně oceňuju každého pořadatele, který se pustí do zorganizování takové soutěže, protože sami takové závody pořádáme a vím, co to stojí času, peněz a úsilí, aby všichni byli spokojeni. Tady ve Zlíně udělali podle mne obrovský kus práce,“ pochvalovala si reprezentační trenérka Simona Klapcová.

VÍCE FOTOGRAFIÍ NALEZNETE V GALERII.

Foto: Libor Šos