Mistrovství Evropy v biketrialu

Dvě zlaté, tři stříbrné a pět bronzových medailí vytěžili v Březové u Sokolova čeští reprezentanti z ME v biketrialu.

Mistrovství Evropy v biketrialu

Zásluhou tradičně skvěle připravené akce a co do kvality určitě zajímavé mezinárodní účasti, splnilo mistrovství očekávání nejen proto, že se ČR stala vítězem hodnocení národů.

O nejcennější kovy pro českou výpravu se zasloužili Václav Kolář z ÚAMK Biketrial Blansko v nejprestižnější kategorii Elite 20“ a Alžběta Pečínková z ÚAMK Hamry nad Sázavou ve třídě Femini nad 9 let. Vicemistry Evropy se stali Martin Kakáč (ÚAMK Biketrial Blansko; Elite 20“), David Herka (ÚAMK Mladost Hodonín; Elite 26“) a Iva  Antlová (Biketrial Kyjov; Femini +9 let). Třetí příčky vybojovali Vojtěch Hříbek (SC Praha 1; Poussin 7-9 let), Tomáš Vepřek (ÚAMK Biketrial Olomouc; Benjamin 10-12 let), Marek Pochtiol (Trial Žižkovo Pole; Minime 13-15 let), Denisa Pecháčková (SC Praha 1; Femini +9 let) a Pavel Procházka (ÚAMK Biketrial Přerov; Senior +19 let).

Elita 26“
V obou kategoriích Elite sice přeplněno rozhodně nebylo, nicméně především mezi vyznavači horských kol 26“ se sjelo kvarteto hvězd z Katalánska, Velké Británie, Rakouska a ČR. Druhé místo znamená pro Davida Herku dosavadní maximum ve vybrané společnosti elitních závodníků. „Bojoval jsem na doraz, ale neměl jsem svůj den. První tři kamenné sekce v lese byly mnohem náročnější než další umělé postavené. Pro mě by bylo vhodnější začínat na těch lehčích. Rozjel jsem se celkem podle svých představ až ve druhém kole, a to už jsem měl ztrátu, kterou dohnat nebylo v mých silách,“ zdůvodnil dvojnásobný mistr světa v juniorech Herka a svému přemožiteli Stefanu Eberharterovi z Rakouska složil hold: „Potkali jsme se poprvé, je to hodnej kluk. V obou kolech byl lepší než já a vyhrál zaslouženě. Já chytil už v prvním kole dvě pětky za nedodržení dvouminutového časového limitu. Když se nepovede začátek závodu, je obtížné zvládnou další průběh psychicky.“

Elita 20“
Rozdělení elitních kategorií na dvě samostatné snížilo především počet startujících v každé z nich. Nejuznávanější Elite 20“ sice znamenala „jen“ česko-slovenský souboj o medaile, ale výkony Václava Koláře i Martina Kakáče potvrdily, že by na pódium vystoupali oba, i kdyby měřily síly „dvacítkáři“ s „šestadvacítkáři“ společně.

„Tratě se mi líbily, nejel jsem ale úplně všude podle svých představ. Na některých překážkách jsem maximální výkon nepodal. Rozdíl v obtížnosti byl značný,“ hodnotil zaslouženou obhajobu titulu Vašek Kolář. „Zklamala mě malá účast v elitě. Od největšího soupeře Španěla Raula Gutiereze jsem se dozvěděl, že nemohl přijet kvůli pracovním povinnostem, ale při mistrovství světa u nich doma se na mě chystá,“ dodala s úsměvem 24letá česká jednička.

O dva roky méně je Martinu Kakáčovi. První sezónu v mezinárodní elitě zahájil nad očekávání. Především druhé kolo doslova šlapal na paty loňskému šampiónovi nevídaně: „Prohrál jsem s Vášou (Kolářem) o jediný bod a toho si opravdu cením. Má prostě větší jistotu na nejobtížnějších překážkách. Moc rád jsem také za vítězství nad Jánem Kočišem, protože mi vyšlo krásně druhé kolo. Sice mám rád obtížnější překážky, když se dá lépe napravit předchozí chyba, ale v Březové bych si déšť nepřál ani náhodou, to bychom se na sekcích pomlátili,“ napůl žertem pravil Martin Kakáč.

Mládežníci
Mezi dětmi a teenagery zaslouží pozornost především Martin Pochtiol (Minime 13-15 let). Skončil třetí v patnáctičlenné konkurenci. Patnáct trestných bodů svědčí o kvalitním výkonu.

Podobnou hodnotu má bronz olomouckého Tomáše Vepřeka (Benjamin 10-12 let), jenž posbíral ještě o dva body méně. „Sekce nebyly příliš obtížné, takže každá chyba rozhodovala o umístění. A Tom udělal hned dvě“, vysvětlil otec i trenér mladého jezdce Milan Vepřek.

Jen desetibodový penalizační příděl odevzdal Vojta Hříbek (Poussin 7-9 let) a do Prahy veze titul druhého vicemistra Evropy. Všechny medailově trumfla třináctiletá Alžběta Pečínková, když výrazně zdolala mladší krajanky Ivu Antlovou s Denisou Pecháčkovou, stejně jako další dvě závodnice.

Těsné klání seniorů
Nevídané drama, sice na výrazně jednodušší trati než absolvovala elita, připravili fanouškům, devatenáctiletí a starší senioři. O pořadí na stupních vítězů rozhodoval jediný bod. Rozdíl mezi prvním a osmým místem byl jen desetibodový. Třetímu Pavlu Procházkovi scházel bod na titul, čtvrtý Michal Kuběnka (ÚAMK Unhošť) a pátý Tomáš Zedek (Biketrial Litoměřice) na něj ztráceli společně jediný bod.

Sedmdesát jezdců z devíti zemí si v Březové na Karlovarsku opravdu užilo nejen zajímavý a napínavý sport, ale také báječnou zábavu. „Parádní atmosféru jsem si kazil svým výkonem jenom já sám,“ nešetřil kritikou do vlastních řad David Herka. Stříbro na krku ho však hřálo. Když kapela AC/DC Revival spustila před večerním ohňostrojem nesmrtelnou pecku Hells Bells, rozplýval se blahem.

 

Text: ÚAMK, foto: Michaela Šeligová

Foto_943_altFoto_944_altFoto_945_alt
Foto_946_alt