RALLYE ČESKÝ KRUMLOV PRO KOPECKÉHO

Jan Kopecký, tovární jezdec mladoboleslavského týmu Škoda Motorsport, vyhrál s Fabií R5 v sobotu 43. Rallye Český Krumlov.

RALLYE ČESKÝ KRUMLOV PRO KOPECKÉHO

O svém prvenství rozhodl Jan Kopecký až v poslední rychlostní zkoušce, kdy se dostal před Václava Pecha (Mini John Cooper Works S2000). Rozdíl v cíli činil pouze 4,7 sekundy. Třetí skončil s odstupem téměř čtyř minut Pavel Valoušek ve Škodě Fabia S2000.

Páteční etapa
Očekávaný dramatický duel posádek Kopecký, Dresler a Pech, Uhel probíhal od první do poslední erzety. Prvenství v sedmi pátečních testech si soupeři mezi sebou rozdělili v poměru 4:3 pro Kopeckého, nicméně defekt levé zadní pneumatiky fabie v 6. RZ znamenal ztrátu 22 vteřin. V poslední noční zkoušce však Kopecký nasadil „full gas“ a stlačil manko na 6,6 sekundy. „Pokusili jsme se ztrátu minimalizovat, a to se nám celkem povedlo. Provedeme změny v nastavení a budeme i v sobotu bojovat až do konce,“ slíbil Kopecký a o den později svým slovům dostál.

Sobotní etapa
Titáni české rallye se nešetřili ani v sobotu a ostatní posádky se tak nedobrovolně staly komparzem galapředstavení KopeckéhoPechem, mistrně zrežírovaného až do samotného vyvrcholení soutěže. Zhurta začal pálit Pech a Kopecký jen přihlížel úvodním třem sobotním dominancím plzeňského jezdce. Rozdíl před polednem narostl na téměř 12 vteřin, nicméně mladoboleslavská „star“ zazářila při superspeciálce na českobudějovickém Výstavišti a rivala udržela na dostřel 9,9 s.

Přetahování o desetinky odpoledne následovalo a Kopecký na konkurenta vyvinul velký tlak, kterému za deště Pech podlehl. V závěrečném testu neudržel svůj mini cooper na trati a než se vrátil na vozovku, připsal 15 vteřin.

Aquaplaning
"Dva kilometry před cílem v lehké pravé zatáčce teklo víc vody, než jsem předpokládal. Auto se mi smeklo, zadek se dostal na trávu a už jsem nemohl zastavit," bral s nadhledem únik pátého vítězství v Rallye Český Krumlov Václav Pech: „Byl jsem ale moc rád, že se nám podařilo zastavit ještě na louce a nevrazili jsme do stromů na jejím konci,“ dodal s náznakem úsměvu, který doplnil pokrčením rameny: „Auto se bohužel zahrabalo a z louky jsem pospíchal krokem. Podělal jsem to, ale kdybych do stejného místa jel znova, zachoval bych se stejně.“

Druhý triumf
Kopecký vyhrál jihočeskou soutěž podruhé v kariéře, předtím v roce 2012. Loni v nervy drásajícím klání s Pechem, před kterého se stejně jako letos snažil na poslední chvíli protlačit, havaroval a závod nedokončil.

„Ve vítězství jsme věřili stále. Kdo přestane, automaticky prohrává. Poslední rychlostka byla ale opravdu očistec na těchto evropských gumách. I když je povolené jejich řezání, je to hodně složité. Pokud člověk najede na kaluž, okamžitě nastane aquaplaning. A to se Vencovi přihodilo. Vyletěl ven a my jsme vyhráli,“ suše dodal Kopecký, jenž před měsícem vyhrál i Rallye Šumava. Tam ale Pech vypadl pro technickou závadu hned první den.

Ohlédnutí
Za letošním 43. ročníkem jihočeské soutěže, pořádané ÚAMK Automotoklubem Rallye Český Krumlov a AK motosport, se Jan Kopecký na závěr krátce ohlédl: "Krumlov byl letos pro nás nahoru - dolů. Začali jsme pěkně, pak nás Venca stáhnul a my jsme měli defekt. Stahovat jsme museli zase my. V sobotu ráno nám ale opět trochu ujel. Hodně tady pršelo už od tréninků. Páteční noční vložky byly na vodě. V sobotu sprchlo, trať oschla a znovu zmokla. Ve finále ale lilo jako o závod,“ usmál se Kopecký, jenž si upevnil vedení v mistrovství ČR.

 

text: ÚAMK, foto: Škoda Motorsport