Biatlonistkou roku je Veronika Vítková

Veronika Vítková anketu ovládla již podruhé.

Slavnostní Galavečer biatlonu proběhl v úterý 19. 5. 2015 v pražském divadle Hybernia. Biatlonistu roku vybírají členové Českého svazu biatlonu, kteří si v letošním roce nejvíce cenili skvělé dlouhodobé výkonnosti čtvrté ženy celkového pořadí světového poháru Veroniky Vítkové.

Ta na prvním místě vystřídala loňského biatlonového krále Ondřeje Moravce, který i letos zažil skvělou sezónu, kterou korunoval ziskem kompletní sady medailí na mistrovství světa.

Poprvé se Veronika Vítková stala nejlepší biatlonistkou před šesti lety, kdy slavila titul juniorské mistryně světa a páté místo na světovém šampionátu mezi dospělými. Letos jí při oceňování doprovodil dlouhotrvající potlesk zaplněného divadla.

Na galavečeru byl také vyhlášen nejlepší trenér uplynulé sezóny. Tím se stal trenérský "nováček" Zdeněk Vítek, který vede reprezentaci žen. Skokanem roku se stala česká smíšená štafeta (Soukalová, Vítková, Šlesingr, Moravec) a talentem roku byl vyhlášen Mikuláš Karlík.

Veselou kategorii Úlet roku vyhrál Jaroslav Soukup, kterému se uplynulá sezóna příliš nevydařila a navíc byla v jeho podání doprovázena nejrůznějšími zmatky - např. střelba do cizích terčů nebo trestná kola, která běžet nemusel apod.

Do Síně slávy českého biatlonu byl uveden Jan Matouš, první český medailista z mistrovství světa. V roce 1987 získal bronz  na světovém šampionátu v americkém Lake Placid. V témže roce pak vyhrál závod světového poháru a v celkovém hodnocení sezóny obsadil třetí místo. Trojnásobný účastník olympijských her dnes působí jako viceprezident Českého svazu biatlonu a jako šéf klubu SKP Jablonec, jehož členkou je i letošní biatlonistka roku Veronika Vítková.

Své favority si vybírali i biatlonoví fanoušci, a to na internetovém portálu iDnes.cz. Diváckou anketu ovládla s počtem 874 hlasů česká ženská štafeta (Puskarčíková, Landová, Soukalová, Vítková), druhé místo obsadila Veronika Vítková s 841 hlasy a třetí místo si mezi fanoušky získala smíšená štafeta mistrů světa, která získala 501 hlasů.