Mistrovství světa stopařů 2015

Ruské město Dmitrov hostilo nejlepší psí stopaře světa.

Mistrovství světa stopařů 2015

Českou republiku v Rusku na Mistrovství světa FCI FH 2015 reprezentovaly Tatjana Burianová s fenkou německého ovčáka Hikary a Irena Zemanová také s fenkou německého ovčáka Bonny. Náhradníkem byl Josef Kinzl s německým ovčákem Dragem. Vedoucím české stopařské výpravy pak byl Jiří Lasík, mimo jiné také předseda výcvikové komise Českého kynologického svazu.

Mistrovství světa probíhalo ve dnech 14. - 17. května 2015. Každý závodník se svým psem vypracovával během závodu dvě stopy ve dvou různých typech terénu - na ornici a na louce. Během trasy bylo nutné nalézt sedm předmětů z obvyklých materiálů (dřevo, kůže, popruh, textilie, koženka, juta, korek). 

Po slavnostním zahájení přišlo na řadu losování startovních čísel. Tatjana Burianová si vylosovala číslo 21 a do stop se se svou fenkou vydala v pátek a v sobotu. Irena Zemanová se startovním číslem 16 pak do stop vyrazila už ve čtvrtek a do druhého terénu se vydala také v sobotu.

Čtvrteční stopování však pro české barvy nedopadlo vůbec dobře. V těžkém terénu rašelinového charakteru (psovodi se svými psími svěřenci se museli vypořádat s polem s brázdami s čerstvě vysázenými bramborami) si Irena Zemanová s Bonny připsaly pouhých 28 bodů (v terénu sešly na křížení ve čtvrtém úseku). Při prvním stopování se naopak vedlo Tatjaně Burianové s Hikary. Ty si na svůj bodový účet v pátek připsaly krásných 92 bodů.

Do druhého terénu se obě české psovodky se svými fenkami německých ovčáků vydaly v sobotu. A tentokráte si své výsledky prohodily. Zatímco Irena Zemanová a Bonny po prvním neúspěšném stopování zapsaly ve druhém terénu vynikajících 94 bodů, Tatjana Burianová s Hikary získaly bodů 36.

V celkovém hodnocení pak Tatjana Burianová s Hikary získaly 128 bodů a obsadili 21. místo, Irena Zemanová a Bonny s celkovým počtem 117 bodů skončily na 25. místě. Celkem bylo klasifikováno 33 psovodů ze 16 zemí světa. V celkovém hodnocení zemí se nejlépe umístilo Německo, kam také putuje titul mistra světa mezi stopaři pro rok 2015.

 

foto: Facebook Český kynologický svaz

Foto_895_altFoto_896_altFoto_897_alt
Foto_898_altFoto_899_altFoto_900_alt
Foto_901_altFoto_902_alt