Čeští biketrialisté zářili na Evropském poháru.

Celkem čtyři medaile získal český biketrial v sobotu při Evropském poháru v Itálii.

Čeští biketrialisté zářili na Evropském poháru.

Dva nejcennější kovy vybojovali v italském městečku Rosignano Solvay Václav Kolář v nejprestižnější kategorii Elite a Ondřej Šenk (Senior - nad 18 let). Oba vítězové závodí v barvách ÚAMK AMK Blansko.

Výborný výkon předvedl především loňský mistr světa i Evropy Václav Kolář. V každém ze čtyř kol absolvoval pět obtížných umělých sekcí, na nichž nasbíral v součtu jen sedm trestných bodů, což bylo bezkonkurenčně nejméně z kategorií Elite, Senior a Junior. „Sekce byly poměrně dlouhé a těžké, závod byl náročný na fyzičku, ale měl skvělou atmosféru. V kategorii Elite s námi šlo poměrně dost diváků,“ nastínil Vašek atmosféru v Rosignanu. „Byl jsem překvapen, že se mi dařilo sekce projíždět čistě, i když někdy ne s velkým přehledem. Z posledního kola za nula trestných bodů jsem měl obrovskou radost.“

Maturita a prasklý rám
Do soutěže třídy Senior na 20 palcových kolech dorazil Ondra Šenk z Blanska až na poslední chvíli, protože maturuje. „Na první pohled nebyl Ondra ve své kůži. Už v pondělí při tréninku mu praskl rám kola, když špatně doskočil a trefil kamenem přímo do rámové trubky. Nezbývalo, než narychlo objednat rám Monty s maličko jinou geometrií,“ vysvětlil trable klubového parťáka Kolář. Naštěstí si Ondra velice rychle zvyknul. Sice zvítězil, ale s výkonem byl spokojený až ve čtvrtém kole, které se mu podařilo v podstatě podle jeho představ, a italské soupeře v něm výrazně porazil.“

Sourozenci Vepřekovi
V dopoledním programu ve třídě nejmladších jezdců Poussin (7-9 let) se prosadil na druhé místo Vojtěch Vepřek z ÚAMK AMK Biketrial Klub Olomouc. Zvítězil Angličan Joshua McParland.

Starší z olomouckých bratrů Vepřekových Tomáš sahal v nejpočetnější a nejvyrovnanější skupině Benjamin (10-12 let) také na stříbrnou pozici, ale poslední sekci nešťastně nedokončil a pětibodová penalizace ho odsunula až pod stupně nejlepších. Vyhrál Alan Rovira ze Španělska, před Italem Diegem Crescenzim a Samem Shepherdem z Anglie.

Marek Pochtiol z Trial Klubu Žižkovo Pole a Adam Kosík z ÚAMK AMK Staré Brno obsadili ve třídě Minime (13-15 let) třetí, respektive páté místo. „Mára chyboval až na poslední sekci stejně jako Tom Vepřek. Nebýt toho, skončil by druhý. Má talent, jako jediný zajel třetí kolo bezchybně,“ pozorně sledoval velkou českou naději nejlepší současný český závodník Václav Kolář. Vyhrál Adam Morewood z Anglie.

Pochvala prezidenta
„Tři medaile pro ÚAMK z Evropského poháru v biketrialu je pěkný výsledek, gratuluji. Příště by se na stupně měli prosadit všichni čeští závodníci. Je vidět, že náš nejlepší biketrialista Vašek Kolář v zimě kvalitně potrénoval a má dobrou formu, když jel v sekcích téměř bezchybně. Biketrial ukazuje, že si zasluhuje podporu ÚAMK a cením si také toho, že myslí na budoucnost a věnuje se v našich klubech mládeži,“ hodnotil první letošní zahraniční vystoupení biketrialistů prezident ÚAMK JUDr. Oldřich Vaníček.

 

Text: ÚAMK, foto: archiv Václava Koláře

--