REKORDNÍ RALLYE PRAHA REVIVAL

Pátý ročník setkání automobilových legend Rallye Praha Revival 2015 odstartoval v pátek 10. dubna.

REKORDNÍ RALLYE PRAHA REVIVAL

Prezident pořádajícího ÚAMK ČR JUDr. Oldřich Vaníček spolu se starostou Prahy 1 Ing. Oldřichem Lomeckým posílali bezmála tři hodiny rekordních 179 posádek přes Brdy do Plzně s noblesou, která k prostředí v srdci české metropole patří.

„Je prima, že jste se přišli na tuhle parádu podívat, nebývá k vidění každý den. Osobně jsem rád, že se předvedou účastníci Revivalu nejen v Praze, ale také na Plzeňsku a Chebsku,“ vítal více než čtyři tisíce příznivců historických krasavců na Václaváku Oldřich Vaníček. „Hoši za volantem nestárnou, stejně jako jejich auta. Všichni máte energii na dalších padesát let. Těší mě také, že se tahle vášeň udržuje v rodinách. Vždyť ve čtyřiceti autech sedí samí příbuzní nejen z naší republiky.“


Oldřich Lomecký
 hned navázal: „Revival nádherně zapadl do historického centra našeho města.  Jak mohu sledovat, určitě se líbí nejen Pražanům, ale také početným zahraničním hostům. Jsem opravdu šťastný, že můžu opět vidět překrásná auta z mého mládí.“

Automobilové skvosty na Václavském náměstí si nenechali ujít mimo jiné také JUDr. Zdeněk Vilímek, vedoucí poradců z Ministerstva dopravy ČR, nebo předseda Sdružení sportovních svazů ČR JUDr. Ing. Zdeněk Ertl.

Špičkování před startem
„Syn má horký řidičák teprve dva měsíce. Rozhodl jsem se mu ukázat kouzlo automobilového sportu v této umírněné podobě. Po trase bude navigovat, za volant ho pustím jen na uzavřených předváděcích úsecích,“ pobaveně „vyhrožoval“ teenagerovi stejného jména někdejší šéf týmu Škoda Motorsport Pavel Janeba. Jejich sierra měla šmrnc stejně jako všechny ostatní automobily.


Do kamionu LIAZ, se kterým úspěšně dorazil před třiceti lety do cíle Dakaru jako první Čech, si tentokrát Jiří Moskal nesedl. Repasovaná liazka v pozici prvního předjezdce absolvuje kompletní třídenní program. Moskal měl původně číst z itineráře Jiřímu Červovi, ale na poslední chvíli mistra republiky ve třech automobilových disciplínách nahradil za volantem BMW 318 Jan Veselý.
Jirka Moskal junior přijal skutečnost, že otec dal přednost bavoráku před jeho Lancií Beta s nadhledem a podobně jako všichni ostatní zavtipkoval: „To je celý táta. Už se raději vozí. Já si to na rozdíl od něj odřídím sám.“


Radost je víc

Třídenní veteránská soutěž není žádný závod. V první řadě je nezbytné během jízdy v plném dopravním provozu dodržovat všechna silniční pravidla a po trase se hlavně nikde neztratit. Dovednosti, které ani s věkem automobilovým legendám nemizí, dávají pak na obdiv ve vybraných úsecích nazvaných „show sections“. Někdejší nesmiřitelní rivalové z třinácti evropských zemí si ale přijeli Rallye Praha Revival 2015 především užít.


Legendy

Čtyřnásobný držitel Zlatého volantu Václav Blahna a jeho vysmátý syn Jakub nabrali západní kurs v Opelu Kadett GSI,  rallyový speciál Škoda 130 LR vede se svojí manželkou John Haugland, bývalý tovární pilot Škodovky a jedna z největších hvězd letošního ročníku Rallye Praha Revival. Milan Zapadlo, také někdejší tovární jezdec mladoboleslavského týmu, nasedl do Škodovky 130 Rapid. Hlavně v 70. letech patřil k absolutní české špičce společně s Blahnou, Šedivým a Kvaizarem.

K vidění jsou automobilové skvosty jako Ferrari 308 GTB, v němž si roli druhého předjezdce přibral duchovní otec a ředitel Revivalu Eda Patera a nevypadne z ní až do nedělního cíle.
Oči přecházejí z kouzelných vozítek, jako jsou Porsche 911Fiat 124 AbarthLancia DeltaLancia 037BMW 2002Audi Quattro, Renault R5 AlpineLancia FulviaMatra Murena a mnoha dalších.

Zaslouženou pozornost však budí také dvoutakty Trabant 601 a Wartburg 353. Ve své době se produkty z NDR řídily olympijským heslem: „Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se“. Takovou Rallye Akropolis dokončovaly opakovaně.


Finále bylo v neděli v Radotíně

V sobotu se konvoj historických automobilů vydal z Plzně na Karlovarsko a Chebsko, v neděli se posádky vrátily z Plzně do Prahy. Dojezd byl plánovaný krátce před 13. hodinou v Radotíně.

 

foto: ÚAMK ČR