Na MČR v ploutvovém plavání družstev padaly rekordy

Na víkendový republikový šampionát se do Olomouce sjela česká plavecká špička.

Na MČR v ploutvovém plavání družstev padaly rekordy

Olomouc se o víkendu 11. a 12. dubna stala dějištěm již 48. ročníku Potápěčské ligy a Mistrovství ČR družstev v plavání s ploutvemi. Pořadatelem akce se stal Svaz potápěčů České republiky spolu s Klubem sportovních potápěčů Olomouc. Do zdejšího krytého bazénu Plaveckého stadiónu dorazila téměř stovka špičkových závodníků z Čech i Moravy. Kvalitní výkony podtrhlo i překonání dvou rekordů.

Do nejprestižnějšího týmového závodu potápěčů v ČR v tomto roce se zapojilo celkem šestnáct týmů – osm mužských a osm ženských. „Zájem byl mnohem větší, což nás moc těší. Nicméně osmička týmů v každé kategorii naplní ideálně kapacitu všech závodních drah v bazénu. I to však stačilo na to, že se sem sjely opravdu ty nejlepší kluby z celé republiky se svými nejlepšími plavci,“ pochvaluje si trenér Zdeněk Přivřel z pořádajícího Klubu sportovních potápěčů Olomouc. Mezi účastníky nechyběla družstva z Olomouce, Nového Jičína, Zlína, Žďáru nad Sázavou, Liberce, Mostu a Prahy.

Závodníci se během víkendu představili ve čtyřech kategoriích – plavání s ploutvemi na 50m, 100m, 200m, 400m, 800m a 1 500m (PP), rychlostním plavání na 50m, 100m a 400m (RP), plavání s dýchací trubicí a gumovými ploutvemi na 50m, 100m a 200m (BF) a štafetách na 4x100m a 4x200m (PP). Vysokou úroveň celého šampionátu korunovalo pokoření hned dvou českých rekordů. V kategorii 50 BF se o něj postarala Gabriela Horáková z Olomouce časem 0:22,84s, o přepis tabulek se zasloužila i ženská štafeta v kategorii 4x200m PP ve složení Barbora Sládečková, Markéta Svozilová, Gabriela Horáková, Zuzana Svozilová časem 6:41,99s, rovněž z Olomouce.

„Celou soutěž mnohdy zdramatizovala a současně zatraktivnila skutečnost, že někteří plavci se specializují třeba jen na sprinty, jiní jsou vytrvalci. V individuálním závodě by proto nemuseli být tak úspěšní, ovšem v družstvu se jim podařilo bodovat. Bylo opravdu hezké vidět, jak všichni bojují za tým. Pro mnohé byly tyto závody i šancí kvalifikovat se již nyní na mistrovství Evropy, které se uskuteční v červnu,“ vysvětlil Zdeněk Přivřel.

Titul mistrů České republiky družstev 2015 v plavání s ploutvemi mezi muži vybojoval tým z Nového Jičína ve složení Lukáš Fojtík, Ondřej Dofek, Jakub Jarolím, Jakub Kovařík, Martin Mazáč, Jiří Maňásek a Matěj Obšivač. Mezi ženami nenašly přemožitelky domácí závodnice ve složení Gabriela Horáková, Tereza Chromcová, Beata Polišenská, Barbora Sládečková, Markéta Svozilová a Zuzana Svozilová. Olomoucké plavkyně přitom triumfovaly již popáté v řadě!

Nedílnou součástí republikového šampionátu byla již tradiční Potápěčská liga 2015, která se letos uskutečnila již po osmačtyřicáté. Na programu bylo i vyhlášení Velké ceny města Olomouc v kategorii jednotlivců v disciplínách BF a rovněž nejlepších výkonů ve sprinterských a vytrvalostních disciplínách v rámci Memoriálu Jiřího Wagnera a Memoriálu Jaroslava Baluta.

„S letošním ročníkem jsme moc spokojeni, samozřejmě i díky tomu, že naše dívky opět dokázaly zvítězit, a to dokonce s velkým náskokem. Závody měly spád, diváci se postarali o skvělou kulisu a na závěr i samotní závodníci děkovali a pochvalovali si celou akci s tím, že už se těší na příští rok. To je pro nás organizátory ta nejlepší vizitka a ocenění,“ pochvaluje si závěrem Zdeněk Přivřel.

VÍCE FOTOGRAFIÍ NALEZNETE VE FOTOGALERII NEBO NA STRÁNKÁCH POŘADATELE.

Kompletní výsledky závodu na stránkách Svazu potapěčů ČR.

 

Foto: Jan Brychta (Klub sportovních potápěčů Olomouc)