Gabriela Soukalová získala stříbro ve vytrvalostním závodě

Jedna chyba na střelnici ji připravila o titul mistryně světa.

Gabriela Soukalová získala stříbro ve vytrvalostním závodě

Druhou medaili pro českou výpravu na mistrovství světa v biatlonu ve finském Kontiolahti přidala ve středečním vytrvalostním závodě Gabriela Soukalová. Po zlaté medaili ze smíšené štafety přibyla do české sbírky stříbrná medaile.

Vytrvalostní závod na 15 km byl dlouho v režii rodačky z Jablonce nad Nisou. Závod skvěle rozběhla se startovním číslem 4, což znamenalo, že další horké favoritky na medaili, včetně další české závodnice Veroniky Vítkové, startovaly až za Gabrielou Soukalovou.

První tři střelecké položky zvládla Gabriela Soukalová bezchybně a v průběžném pořadí se držela na prvním místě. Předposlední rána v závodě se jí stala osudnou. Minula a k výslednému času tak připočítala jednu trestnou minutu. I tak ale do cíle doběhla na průběžném prvním místě a dlouhou dobu se na něm držela. I když se závod po jejím doběhu vyvíjel velmi zajímavě. 

Jen 1,2 sekundy za Gabrielou Soukalovou doběhla do cíle domácí hvězda Kaisa Mäkäräinenová, která se na střelnici dopustila dvou chyb. O 0,4 sekundy za Finkou byla v cíli Italka Wiererová. Dlouho se zdálo, že pořadí v cíli je už konečné. Pak se ale na start s číslem 93 postavila Ruska Jurlovová, které se podařilo senzačně zastřílet všechny položky čistě a doběhla si tak pro první místo. V cíli byla o 23,2 sekundy před naší závodnicí.

„Snažila jsem se maximálně koncentrovat na střelbu, protože nepatřím k nejrychlejším. A přestože jsem v poslední položce minula, věděla jsem, že i s jednou chybou mám za sebou dobrou střelbu. Ve třetím kole jsem musela trochu ubrat, protože jsem přestávala moci. Byla jsem moc ráda za regulérní podmínky, to mě hodně mobilizovalo. Seděla mi také tvrdá trať. Vydala jsem ze všech sil a myslím, že jsem ukázala i to, na co jsem neměla,“ řekla po závodě vicemistryně světa Gabriela Soukalová.

Druhou nejlepší českou závodnicí ve vytrvalostním závodě byla Veronika Vítková, která na střelnici udělala dvě chyby a v cíli byla klasifikována na osmém místě. Závod se vydařil i Evě Puskarčíkové, která taktéž dvakrát chybovala do cíle doběhla dvacátá čtvrtá. Poslední z českých reprezentantek byla Jitka Landová na sedmdesátém pátém místě s šesti chybami.

Kromě stříbrné medaile se může česká výprava opět pochlubit dvěma závodnicemi v elitní desítce. Ve čtvrtek mají ženy volný den, ale na strat vytrvalostního závodu se postaví muži. A i ti by mohli ve výsledkové listině figurovat vysoko.

 

foto: www.biatlon.cz