Nepopulární „bramborová“ medaile pro Šlesingra, Soukalová byla pátá

Tři čeští biatlonisté opět v elitní desítce.

Nepopulární „bramborová“ medaile pro Šlesingra, Soukalová byla pátá

V neděli byly na programu biatlonového mistrovství světa ve finském Kontiolahti stíhací závody mužů i žen. Jako první se na start postavili muži, mezi kterými nechyběli ani čtyři čeští reprezentanti, kteří si start ve stíhačce zajistili ve včerejším sprintu.

Nejlepší výchozí pozici měl na startu Michal Šlesingr, který do závodu vyrazil ze sedmého místa. Během prvního běžeckého kola se sjela dohromady velká skupina favoritů na medaile, mezi nimiž nechyběli ani další dva čeští biatlonisté Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup, kteří do závodu vystartovali z devátého, respektive jedenáctého místa.

Na první střelecké položce jednou chyboval Michal Šlesingr a musel tedy absolvovat jeden trestný okruh. Naopak Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup byli bezchybní a ze střelnice se na trať vydali společně. Všichni tři čeští závodníci ale v tu chvíli byli v první desítce.

Druhá střelecká položka přinesla trestné kolo pro Ondřeje Moravce i Jaroslava Soukupa. Michal Šlesingr zastřílel čistě a ze střelnice odjel na pátém místě. Ve společné jízdě pokračovali Ondřej MoravecJaroslavem Soukupem, a to na dvanáctém a třináctém místě.

Na třetí střelbě byl zatím nejlepší z Čechů Michal Šlesingr opět bezchybný, ale střílel velmi opatrně. Ondřej Moravec opět jednou chyboval a Jaroslav Soukup musel dokonce na dvě trestná kola. Po odjezdu ze střelnice byl Michal Šlesingr pátý, Ondřej Moravec dvanáctý a Jaroslav Soukup dvacátý pátý.

Poslední, čtvrtá, střelba zdramatizovala boj o druhé a třetí místo, do kterého mohl zasáhnout i Michal Šlesingr. Bezchybný Michal Šlesingr ze střelnice vybíhal na čtvrtém místě a vydal se stíhat Nora T. Bö a Rusa Šipulina. Jistým vítězem závodu byl německý reprezentant Lesser, který na střelnici neudělal ani jednu chybu. I Ondřej MoravecJaroslavem Soukupem zvládli poslední střelbu bezchybně.

Michal Šlesingr se na trati snažil stáhnout šesti sekundový náskok Nora a Rusa. Malou časovou ztrátu ale smazat už nedokázal a v cíli tak byl na nepopulárním čtvrtém místě. „Čtvrté místo? Před mistrovstvím bych ho bral všemi deseti, je to hezký výsledek, ale těsně za medailí… Na trati jsem se cítil dobře, na střelnici jsem bojoval se stojkami. Jsem rád, že jsem je zvládl čistě,“ řekl po závodě Michal Šlesingr v rozhovoru pro Českou televizi.

Do elitní desítky pronikl i Ondřej Moravec, který obhájil deváté místo ze sobotního sprintu. Jaroslav Soukup si o sedm míst pohoršil a v cíli byl klasifikován na osmnácté pozici. Poslední z českých reprezentantů Michal Krčmář doběhl na padesátém sedmém místě se šesti chybami na střelnici.

Stíhací závod čekal také dvě české biatlonistky Veroniku Vítkovou a Gabrielu Soukalovou. Veronika Vítková se na trať vydala jako patnáctá a Gabriela Soukalová jako osmnáctá. Ztráty českých závodnic na startu byly více než minutové.

Na první střelecké položce vleže se nedařilo Veronice Vítkové. Chybovala hned dvakrát a její ztráta na čelo závodu tak ještě víc narostla. Gabriela Soukalová šla na jedno trestné kolo. Ze střelnice odjížděly české závodnice na dvacátém prvním a dvacátém třetím místě.

Druhá střelba opět nevyšla Veronice Vítkové, která zopakovala výsledek z první střelby a musela absolvovat dvě trestná kola a vybíhala dvacátá čtvrtá ze střelnice. Gabriela Soukalová zastřílela čistě a posunula se na patnáctou příčku.

Třetí střelba byla pro obě české závodnice povedená a ani jedna z nich nemusela na trestné kolo. Po odjezdu ze střelnice byla Gabriela Soukalová na šesté příčce a Veronika Vítková poskočila na osmnáctou pozici.

Poslední střeleckou položku zvládly české závodnice opět bezchybně a ve výsledkové listině se opět posunuly dopředu. Gabriela Soukalová se posunula na páté místo, které udržela až do cíle. Veronika Vítková odjížděla ze střelnice patnáctá, ale na trati ještě dokázala zabojovat a v cíli jí patřilo konečné jedenácté místo za vítězkou z Francie Dorinovou-Habertovou. Obě české závodnice si tak oproti startu polepšily. Gabriela Soukalová o třináct míst, Veronika Vítková o sedm.

Nyní čeká mistrovství světa dvoudenní závodní pauza.  Ve středu bude program mistrovství světa pokračovat vytrvalostním závodem na 15 km žen. Muži vytrvalostní závod absolvují ve čtvrtek.

 

foto: Facebook Český biatlon