Další triumf českých biatlonistek ve štafetě!

České kvarteto potřetí ovládlo štafetový závod.

Další triumf českých biatlonistek ve štafetě!

I v předposledním kole světového poháru v biatlonu dosáhla česká biatlonová výprava na stupně vítězů. Na nejvyšší stupínek se v posledním závodě před mistrovstvím světa postavila česká ženská štafeta - letos už potřetí!

Kvarteto Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková se tak pasovalo do role největších favoritek týmového závodu na mistrovství světa, které startuje na začátku března ve finském Kontiolahti.

Během pěti závodů štafet, které se v ročníku 2014/2015 běžely, se složení ženské štafety neměnilo a pokaždé si české reprezentantky doběhly pro umístění "na bedně". Ke třem triumfům přidaly závodnice i druhé a třetí místo. A na dosah je tak i malý křišťálový globus za vítězství v disciplíně.

Závod v Norském Oslu na slavném Holmenkollenu zahajovala v českých barvách již tradičně Eva Puskarčíková. Během dvou zastávek na střelnici chybovala jen jednou při položce vleže a štafetu předávala na třetím místě za vedoucí Itálií a druhou Francií

Druhý úsek zvládla perfektně i Gabriela Soukalová, která se stejně jako Eva Puskarčíková dopustila jedné chyby vleže a vytáhla českou štafetu na druhé místo. Jako třetí se na trať vydala Jitka Landová, která střílela bezchybně a usadila se v čele závodu!

Českou finišmankou byla samozřejmě Veronika Vítková, která i přes tři chybné rány na střelnici české kvarteto udržela v čele, a s pohodlným náskokem 28 sekund doběhla do cíle pro třetí český štafetový triumf.

„Co k tomu říci? Holky byly perfektní, jedna vedle druhé. Dařilo se jim na střelnici a musím říci, že mě překvapily v běhu. Jako by nebyly unavené", prohlásil po závodě trenér Zdeněk Vítek, který zároveň dodává, že tlak na mistrovství světa na české reprezentantky bude sice veliký, ale: „Kdybychom se báli, tak to nemůžeme dělat. Kdo to dělá dobře, je pod tlakem vždy, tak to musíme brát. Nejlepší, jak se oprostit od tlaku, je koncentrovat se na vlastní výkon. To jediné pomáhá,“ vysvětluje.

Závod štafet měli dobře rozběhnutý i muži. Až do třetího úseku se drželi na předních příčkách i díky bezchybné střelbě Michala Krčmáře na prvním a Jaroslava Soukupa na druhém úseku. Michalu Šlesingrovi se ale nevydařila druhá střelecká položka, po které musel na dvě trestná kola, a předával štafetu až na osmém místě„Michal už se před závodem necítil moc v pohodě. Říkal, že je unavený. Bylo evidentní, že při položce se mu rozklepaly nohy,“ říkal po závodě trenér Marek Lejsek„A v tom rozpoložení na něho dolehlo, že jedeme regulérně o bednu. Cítil tu šanci.“

Ondřej Moravec pak jako finišman zvládl svůj úsek bravurně bez střeleckého zaváhání a vytáhl českou štafetu na konečné čtvrté místo, které je nejlepším výsledkem mužské štafety v letošním ročníku světového poháru. 

Od 3. do 15. března 2015 je na programu biatlonové mistrovství světa, na kterém se čeští reprezentanti představí v roli velkých favoritů. Máme se tedy na co těšit.

 

foto: facebook Český biatlon