Evropská výstava psů všech plemen

Kynologové z celého světa se sjeli do Brna.

Evropská výstava psů všech plemen

Moravská metropole Brno přivítala ve dnech 23. - 26. října 2014 největší výstavu psů, která se kdy na našem území uskutečnila. Na brněnském výstavišti se představilo téměř 21 000 psů z celého světa. 14 665 psů bylo hodnoceno v rámci Euro Dog Show, 6 214 psů soutěžilo na Národní výstavě psů.

9 472 vystavovatelů z 53 zemí celého světa přivezlo dohromady 20 879 pejsků, kteří reprezentovali 10 FCI skupin. Jednotlivé vítěze vybíralo 149 rozhodčích z 26 států světa. Akci pořádala Českomoravská kynologická unie pod záštitou FCI (Mezinárodní kynologická unie).

Mezi vystavovateli byla nejpočetněji zastoupena Česká republika s 3 415 vystavujícími. Druhé nejpočetněji zastoupené bylo Rusko s 1 390 vystavovateli. K vidění byli i pejskaři z Turecka, Thajska, Peru nebo i Azerbajdžánu.

Z plemen byli nejpočetněji zastoupeni zlatí retrívři, kterých na Evropské výstavě psů bylo k vidění 234, sibiřští husky, 229 psů, nebo bernští salašničtí psi, 208 psů.

Psům na brněnském výstavišti po čtyři dny, kdy výstava probíhala, patřily tři pavilony, kde bylo k dispozici celkem 44 vystavovacích kruhů. V rámci doprovodného programu pro návštěvníky výstavy bylo možné shlédnout představení v disciplínách dog dancing, dog frisbee či ukázku policejního výcviku psů. Představení se dočkala i tradiční česká plemena - český horský pes, český strakatý pes, pražský krysařík, český fousek, český teriér a chodský pes.

Pořadatelé museli splnit velice náročné hygienické podmínky, které pořadatelům výstav nařizuje právě FCI. Kromě toho je možné v pavilonech umístit jen omezený počet soutěžních kruhů. Kolem kruhu musí být i dostatečný volný prostor, aby vystavovaní psi byli klidnější. S jedním vystavovaným psem přijíždí tým většinou dvou lidí, kteří o pejska pečují - jeden se stará o psa samotného (krmí ho a připravuje na jeho vystoupení) a druhý zajišťuje zázemí a bezproblémový průběh účasti na výstavě.

Hodnotí se krása psů - pes zaujme stanovený postoj (musí stát na špičkách), narovná se a nastraží uši. Majitel pejskovi natáhne ocas. V tomto předepsaném postoji vydrží do chvíle, něž k němu dorazí rozhodčí. Porotce kontroluje i chrup psa, který při této kontrole samozřejmě nesmí kousnout. Majitelé věnují přípravám na výstavu svých čtyřnohých mazlíčků dlouhé minuty. Před výstavou jim srst umyjí šamponem, dlouhosrstá plemena se musí vypořádat i s přípravou srsti pomocí natáček, hřebenů a nůžek

Vítězem čtyřdenního klání v Brně se stal drsnosrstý foxteriér Kingarthur van Foliny Home z belgické chovatelské stanice Uiterwijk & Rony de Munter. Jeho majiteli jsou Rony De Munter, Viktor Malzoni Jr. a Dieny Uiterwijk Winkel.

Zástupci FCI, odborná i laická veřejnost se shodli na faktu, že Evropská výstava psů všech plemen v Brně se po právu zařadí mezi ty nejlepší. Čeští pořadatelé v čele s MVDr. Lubomírem Širokým si zaslouží veliký obdiv a díky za přípravu a hlavně realizaci právě skončené akce takových rozměrů. Brněnská Evropská výstava přivítala největší počet vystavovaných psů v historii těchto výstav a celá akce se obešla bez vážnějších problémů. Štafetu Evropské výstavy psů od Brna převzalo norské hlavní město Oslo, kde se výstava uskuteční v srpnu 2015. My už se nyní můžeme ale těšit na to, že po této evropské zkušenosti zástupci FCI svěří českým organizátorům i přípravu Světové výstavy psů.

titulní foto: http://www.2014eurodogshow.cz

---
---
---
---
---
---
---
---
--