Mistrovství světa dorostu a juniorů v požárním sportu

Nejlepší dorostenci a junioři se sjeli do Svitav.

V sobotu 19. července skončilo ve Svitavách V. Mistrovství světa juniorů a III. Mistrovství světa dorostu v požárním sportu. A čeští reprezentanti z řad dobrovolných hasičů se rozhodně neztratili.

Mezi dorostenkami a dorostenci se závodilo ve třech kategoriích. A to 13 – 14 let, 15 – 16 let a 17 – 18 let. Junioři a juniorky závodili ve věkové kategorii 18 – 23 let.

Závody odstartovaly již ve středu 17. července disciplínou výstup na cvičnou zeď. Mezi dorostenkami získala pro Českou republiku bronzovou medaili Kamila Krejčí v kategorii 13 – 14 let. Stříbrnou medaili v kategorii 17 – 18 let získala Anežka Masná. V celkovém součtu družstev se na prvním místě umístily reprezentantky Běloruska

První závodní den přinesl i překonání světového rekordu. Postaral se o to ruský závodník Dimitrii Semenov v dorostenecké kategorii 13 – 14 let s časem 6,68 s. Čeští reprezentanti se v této disciplíně neprosadili a v celkovém pořadí družstev obsadili čtvrté místo

Výstup na zeď v kategorii juniorek ovládla ruská závodnice Anastasiia Grigoreva s časem 7,78 s. Rusky také braly první místo v pořadí družstev. Češky byly druhé. Středeční soutěžní program zakončil závod juniorů. Ten ovládl reprezentant Běloruska Anton Tarasevich. Soutěž družstev vyhráli Rusové. Češi byli čtvrtí

Ve středu byl kromě první disciplíny mistrovství na programu i slavnostní zahajovací ceremoniál, který zahájil Martin Šonka, letecký akrobat, svým uměním v letadle. Během ceremoniálu, který moderoval sportovní komentátor Štěpán Škorpil, byl zapálen oheň světového šampionátu a za hlasitého podporování zaplněných tribun Svitavského stadionu se uskutečnily finálové výstupy na věž

Ve čtvrtek se na dráze stadionu objevily překážky. Na programu byl běh na 100 s překážkami. A tato disciplína byla pro české barvy více než úspěšná.

Stříbrnou medaili v kategorii dorostenek 13 – 14 let získala pro Českou republiku Zdena Novotná s časem 18,79 s. Jen o 0,18 s zaostala za vítěznou polskou reprezentantkou Natalií Gurmanskou. Bronzovou medaili získala další česká reprezentantka Kamila Krejčí v kategorii dorostenek 15 – 16 let. V té samé kategorii bronz vybojovala Hana Sedláková

Parádní představení českých barev přišlo v kategorii dorostenek 17 – 18 let. Všechny tři cenné kovy si odnesly české závodnice. Zlato vybojovala Anežka Masná, stříbro Adriana Janíčková a bronz Kamila Bartošková. Děvčata si tak zaslouženě odnesla hlasité ovace opět zcela zaplněných tribun stadionu a samozřejmě i prvenství v závodě družstev

Mezi dorostenci získali medaile dva čeští závodníci. Daniel Klvaňa bral bronzovou medaili v kategorii 15 – 16 let a stříbro vybojoval Václav Diviš v kategorii 17 – 18 let. V celkovém pořadí družstev obsadili čeští dorostenci třetí příčku

Stříbro patří i Petře Chovancové, která mezi juniorkami nestačila pouze na vítěznou Rusku Lilin Khomutskikh. Čeští junioři mezi jednotlivci na medailová umístění nedosáhli. Mezi družstvy jim však v této disciplíně patří první místo stejně jako juniorkám

juniorském dvojboji (výstup na věž a 100 m s překážkami obsadily české reprezentantky Karolína Witoszová a Monika Marešová druhé a třetí místo za vítěznou Ruskou Anastasií Grigorevou. Mezi českými juniory byl nejlepší David Dopirák, který obsadil osmou příčku. Vyhrál Rus Stanislav Titorenko

Pátek nabídl závody štafet na 4 x 100 metrů s překážkami. České dorostenky obsadily nepopulární bramborovou, tedy čtvrtou, příčku. Závod vyhrály Polky před Ruskami a Běloruskami. Naopak ve zbylých kategoriích se českým závodníkům velmi dařilo. Dorostenecká štafeta ve složení Daniel Klvaňa, Marek Peterek, Václav Diviš a Šimon Čimbora nejen že získali zlaté medaile, ale časem 56,44 s vylepšili světový rekord

Stejného úspěchu, tedy zisku zlaté medaile podložené novým světovým rekordem, se dočkali i čeští junioři. Štafeta ve složení Stanislav Paulíček, Petr Grassel, Radek Šuba a Michal Bulín (1. štafeta) a David Dopirák, František Kunovský, Martin Lidmila a Petr Vaculík (2. štafeta) zaběhli čas 54,72 s

Třetí zlatou medaili pro české barvy ze štafet vybojovaly juniorky ve složení Petra Chovancová, Věra Šuchmanová, Karolína Witoszová a Kateřina Uhrová (1. štafeta) a Monika Marešová, Barbora Šubrtová, Markéta Marková a Veronika Machalová (2. štafeta).

Závěrečný den šampionátu se nesl ve znamení požárních útoků, kde se opět očekával útok českých závodníků na zlaté medaile. A to se také vyplnilo.

Zlatou medaili vybojovalo družstvo dorostenek ve složení Hana Sedláková, Patricie Sýkorová, Kamila Bartošková, Dominika Klvaňová, Adriana Janíčková a Anežka Masná. Druhé byly Polky a třetí Slovenky. Dorostencům se požární útok příliš nevydařil. Čeští závodníci obsadili předposlední devátou příčku. Zlato brali Lotyši před Slováky a Bělorusy

Juniorky byly v poslední disciplíně stříbrné, když nestačily na vítězné Rusky. Druhou zlatou medaili v požárním útoku vybojovali čeští junioři ve složení Radek Šuba, Petr Vaculík, David Dopirák, Martin Lidmila, Michal Bulín, Petr Grassel a František Kunovský, kteří stejně jako ve štafetách ke zlaté medaili přidali i nový světový rekord, který má nyní hodnotu 26,65 s

Radost českým barvám přinesly i celkové výsledky v pořadí družstev. Mezi dorostenkami v součtu pořadí nenašly české reprezentantky přemožitelky a celkově se tedy umístili na prvním místě. Stejně úspěšní byli i čeští junioři. Juniorky skončily na stříbrné pozici za vítěznými Ruskami a kompletní sbírku umístění na stupních vítězů v pořadí družstev zkompletovali dorostenci, kteří obsadili bronzovou příčku

sobotu večer na závodníky čekalo už jen slavnostní vyhlášení výsledků, slavnostní zakončení a ohňostroj.

Svitavy uspořádaly velmi povedenou sportovní akci na vrcholné mezinárodní úrovni, která přilákala spoustu fanoušků. Ti na stadionu připravili všem závodníkům skvělou atmosféru a nezapomenutelné zážitky

Šampionát byl také velice úspěšný pro české barvy. Celkem česká výprava získala osm zlatých, osm stříbrných a osm bronzových medailí. Navrch pak čeští zástupci přidali i tři světové rekordy.