Mistrovství světa juniorů v ploutvovém plavání

Čeští ploutvoví plavci ve světové špičce.

Na konci června proběhlo v řecké Chanii Mistrovství světa juniorů v ploutvovém plavání, které bylo pro české barvy velice úspěšné.

Dvojnásobnou mistryní světa se stala Klára Křepelková z Nového Jičína, když nenašla přemožitelku na tratích 100 RP a 50 RP (rychlostní potápění), přičemž na delší z obou tratí výkonem 39,22 s padl i český rekord, a to jak mezi juniorkami tak i seniorkami. Svůj úspěch na mistrovství Klára potvrdila i finálovou účastí na 50 PP (monoploutvev na hladině), kde obsadila výborné čtvrté místo.

Dvojnásobnou medailistkou z mistrovství světa je i Gabriela Horáková z Olomouce, která v Řecku vybojovala dvě bronzové medaile na tratích 50 BF (dvě ploutve na hladině) a 200 BF. Čtvrté místo pak získala na trati 100 BF. Na všech třech tratích dokázala vytvořit i národní rekordy. Opět juniorské i seniorské.

Další medaili přidal Ondřej Dofek z Nového Jičína. Ten získal bronzovou medaili na trati 2000 BF (dvě ploutve na hladině) a vylepšil národní juniorský rekord.

Skvělá umístění vybojovali i dlaší čeští závodníci. Petr Podhorný z Mostu obsadil čtvrtou příčku v závodě 2000 BF (dvě ploutve na hladině). Šesté místo ve finále obsadil Lukáš Fojtík z Nového Jičína na trati 50 PP (dvě ploutve na hladině). Povedenou účast České republiky na mistrovství světa pak podtrhla česká štafeta 4 x 100 PP (ve složení Křepelková, Horáková, Jakušová, Kokešová) sedmým místem a dalším národním rekordem.

Státní trenérkou reprezentace ploutvového plavání je Simona Klapcová z Nového Jičína jenž má k ruce tým tvořený manželi Polišenskými ze Zlína a Zbyňkem Svozilem z Olomouce. Podařilo se jim navázat na úspěchy let předešlých. V roce 2012 se českým juniorům podařilo získat premiérové tituly mistrů světa (stejně jako letos byly tituly dva) a o rok později se česká reprezentace z titulu mistra světa radovala i v seniorské kategorii.

Světového šampionátu v Řecku se zúčastnilo 24 států a v celkovém pořadí Česká republika obsadila čtvrtou příčku ziskem dvou zlatých a třech bronzových medailí.