Mistrovství ČR profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu

Hasiči se utkali v Českých Budějovicích.

Poslední červnový víkend patřil v Českých Budějovicích profesionálním i dobrovolným hasičům. Od pátku 27. do neděle 29. června zde probíhalo 43. Mistrovství České republiky v požárním sportu družstev HZS a 61. Mistrovství Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v požárním sportu.

Soutěžilo se v následujících disciplínách: výstup do 4. patra cvičné věže, běh na 100 m s překážkami, štafeta na 100 m s překážkami a požární útok. Na českobudějovickém stadionu TJ Sokol změřilo síly celkem 440 dobrovolných a na 200 profesionálních hasičů z celé České republiky.

Ve výstupu na cvičnou věž byl mezi dobrovolnými hasiči nejrychlejší Tomáš Vlček z družstva Lhenice (Ústecký kraj) s časem 15,67 s. Mezi ženami z řad dobrovolných hasičů zvládla výstup nejrychleji Anežka Masná z družstva Těpeře (Liberecký kraj) - výsledný čas byl 8,15 s. Z profesionálních hasičů, kteří závodili v družstvech, první místo získalo družstvo HZS Moravskoslezského kraje. Celkový čas vítězů byl 85,87 s. Absolutním mistrem ČR ve výstupu na cvičnou věž se stal Kamil Bezruč (HZS Moravskoslezského kraje) s časem 13,66 s.

V sobotu byly na programu závody v běhu na 100 m s překážkami a štafety na té samé trati. V konkurenci více než 140 závodníků mezi dobrovolnými hasiči byl nejrychlejší Jan Gášek z družstva Juřinka (Zlínský kraj) s časem 15,76 s. Mezi ženami byla nejrychlejší Šárka Jiroušová z družstva Poniklá (Liberecký kraj) s časem 16,61 s, která se zároveň stala absolutní mistryní ČR, když v superfinále svůj čas ještě vylepšila na 16,50 s. I mezi ženami mezi sebou soupeřilo více jak 140 závodnic.

V soutěži družstev profesionálních hasičů se na prvním místě umístilo družstvo HZS Moravskoslezského kraje a po dvou disciplínách tak i nadále vedlo. Čas vítězů byl 98,41 s. Absolutním mistrem v této disciplíně se stal Petr Mařan z HZS Královehradeckého kraje, který trať ve finále zaběhl za 15,81 s.

Štafety žen na 4x100 m mezi dobrovolnými hasičkami ovládla štafeta družstva Chválenice B (Plzeňský kraj) s časem 62,44 s. Mezi muži byli nejrychlejší dobrovolní hasiči z družstva Zbožnov B (Pardubický  kraj) s časem 55,28 s. Mezi profesionálními hasiči byli nejrychlejší závodníci HZS Královehradeckého kraje B, kteří zaběhli čas 53,43 s a v celkovém pořadí se posunuli na druhé místo za stále vedoucí HZS Moravskoslezského kraje.

Jako poslední byl na programu závod v požárním útoku, který proběhl v neděli. Nejrychlejší požární útok mezi dobrovolnými hasiči předvedlo družstvo Dehtín (Plzeňský kraj) s časem 25,44 s. Mezi hasičkami v této disciplíně kralovalo družstvo Chválenice (Plzeňský kraj) s časem 25,67 s. Dehtín i Chválenice si odnesli i první místa mezi družstvy v soutěži dobrovolných hasičů. Požární útok mezi profesionály ovládl HZS Moravskoslezského kraje s časem 21,80 s a potvrdil tak zisk prvního místa v celkovém pořadí.

Pořadatelé si pro účastníky mistrovství připravili i jeden kulturní zážitek. V sobotu proběhl v areálu vysokoškolských kolejí i rockový koncert.

Povedené mistrovství pak v neděli odpoledne zakončilo vyhlášení celkových výsledků a slavnostní zakončení.