Narozeninové Velvary – dobrovolným hasičům je 150 let!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska letos slaví jubilejních 150 let od svého založení.

Narozeninové Velvary – dobrovolným hasičům je 150 let!

Psal se 22. květen 1864, když se v královském městě Velvary v restauraci Na Sladovně z iniciativy obchodníka Karla Krohna rozhodlo několik desítek občanů založit první český sbor dobrovolných hasičů. V sobotu 24. května 2014 se na stejném místě uskutečnilo vzpomínkové setkání Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, aby oslavili 150 let své existence. A nutno říci, že se za tu dobu i pořádně rozrostli – z původních 50 členů až na současných 356 000.

Oslavy 150 let, které uběhly od vzniku dobrovolného hasičstva, si nenechala ujít řada významných hostů v čele s hejtmanem Středočeského kraje Josefem Řihákem, starostou Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karlem Richtrem, generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky Drahoslavem Rybou a dalšími hosty. Ti neopomněli zhodnotit a pochválit dlouhodobou a hlavně záslužnou činnost dobrovolných hasičů, jejich nasazení, aktivitu a nepostradatelnost při záchraně životů, zdraví a majetku obyvatel České republiky.

Zástupci prvních sborů v českých zemích poté převzali dekrety potvrzující jejich prvenství, ostatní nastoupené sbory si připevnily na své historické prapory slavnostní stuhy. Součástí oslav byla i ukázka moderní i historické hasičské techniky, nechyběla ani živá ukázka práce hasičů a ostatních složek Integrovaného záchranného systému. Vrcholem narozeninového dne pak byl příjezd VI. propagační jízdy Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, která si to do Velvar zamířila rovnou z dalších hasičských oslav v nedalekém Mělníku a obci Kly.

Účastníci tohoto výjimečného dne samozřejmě nezapomněli ani na svého zakladatele Karla Krohna. Ve slavnostním průvodu se proto všichni vydali směrem k místnímu hřbitovu, aby uctili památku a poklonili se skutečnému otci dobrovolných hasičů. V samém závěru slavnosti předali významní hosté účastníkům hasičská vyznamenání, pamětní medaile a listy. Restaurace Na Sladovně, kde se celá kapitola dobrovolných hasičů začala před lety psát, tak znovu ožila nádhernou tradicí, která vydržela již 150 let.