Junior Cup a Pohár prezidenta SZBK

Soutěže v sutinovém vyhledávání.

Junior Cup a Pohár prezidenta SZBK

Poslední květnový den patřil v Žatci opět psovodům ze Svazu záchranných brigád kynologů. Proběhly zde dva závody. Junior Cup a Pohár prezidenta SZBK. V obou dvou závodech psovodi se svými čtyřnohými kolegy soupeřili v disciplínách poslušnost a sutinové vyhledávání.

Junior cup, jak už napovídá samotný název soutěže, je klání mladých psovodů do 18 let. Žateckého závodu se zúčastnili tři psovodi. Závodilo se dle mezinárodního zkušebního řádu IPO-R v intencích zkoušky RHT-E. Na vyhledání figuranta v sutinách mají závodníci časový limit 15 minut a maximální bodový zisk, kterého mohou dosáhnout, je 100 bodů.

Všichni tři junioři a jejich psí svěřenci zvládli figuranta nalézt v časovém limitu a odnesli si následující počet bodů: Barbora Kněžíková 70 bodů, David Felcman 78 bodů a Eliška Andělová 81 bodů. V poslušnosti dosáhla skvělého výkonu 94 bodů Eliška Andělová a stala se tak v bodovém součtu obou disciplín vítězkou (získala celkem 175 bodů). Obhájila své loňské a předloňské prvenství a završila tak svůj "zlatý hattrick" v soutěži Junior Cup. Za Eliškou se na druhém místě umístila Barbora Kněžíková (135 bodů) a třetí místo obsadil David Felcman (129 bodů). 

V závodě o Pohár prezident SZBK se mezi sebou utkalo 16 psovodů. Stejně jako junioři i dospělí měli na programu dvě disciplíny - poslušnost a vyhledávání v sutinách, ale v náročnějších podmínkách. Závodilo se dle propozic ZZP3.

Při této zkoušce psovodi se svými psy vyhledávají vzorky lidských pachů a figuranty hned dvakrát, ve dvou různých terénech. Časový limit na jeden terén je stanoven na 30 minut. Mezi oběma terény mají psovodi pauzu, jejíž délka je taktéž 30 minut. Počet ukrytých osob/vzorků lidských pachů dopředu psovodi neznají. I proto se jedná o jeden z nejnáročnějších závodů.

V Žatci se nejlépe dařilo Jitce Smělé, která si zasloužila první místo ziskem 253 bodů. Na druhém místě skončila Jitka Ryšavá s 246 body a třetí místo patří Petře Svobodové s 237 body. Vítězka si odnesla putovní pohár prezident SZBK Vladimíra Kuchty, který jej vítězce samozřejmě osobně předal.

 

Výsledková listina.pdf

---
---
---
---
---
---
---
---
---
-