Čeští automodeláři ovládli mistrovství Evropy

Luštěnice u Mladé Boleslavi hostily evropskou modelářskou špičku.

Čeští automodeláři ovládli mistrovství Evropy

Mistrovství Evropy dráhových modelů aut proběhlo koncem minulého týdne 28. – 31. října 2021 v Luštěnicích u Mladé Boleslavi. V největším autodráhovém centu v České republice se sešlo 52 pilotů z devíti evropských zemí a soutěžilo se ve čtyřech kategoriích.

Technicky vyspělé modely, které fungují na podobném principu jako všem známá autodráha, jsou poháněny elektromotory na 12 V a dokážou objet závodní okruh, který je 47,5 metrů dlouhý a má 8 „ostrých“ zatáček za méně než 4 vteřiny.

V konkurenci pilotů ze Švédska, Finska, Lotyšska, Belgie, Portugalska, Anglie, Německa a Dánska dokázali reprezentanti České republiky svou nadvládu v tomto technickém sportu a vybojovali čtyři vítězství, dvě druhá místa a tři třetí místa. Na stupních vítězů je vždy doplnili reprezentanti Lotyšska.

Čtvrteční závod kategorie Production 1/24 se jel jako týmový závod dvou jezdců. Hned úvodní soutěžní den přinesl první české úspěchy. Titul mistrů Evropy si odnesla dvojice Jaroslav Reček a Vladimír Horký. Druhou příčku obsadila dvojice Janis Nabokins (Lotyšsko) a Jiří Karlík. Třetí byla dvojice jezdců a současně hlavních organizátorů Jan Žemlička a Pavel Flaisig.

Další dny už závodili pouze jednotlivci. V pátek se jela kategorie Eurosport 1/32, kterou ovládl na prvním místě Jaroslav Reček, druhý za ním skončil Vladimír Horký a třetí příčku bral Lotyš Janis Nabokins. Sobotní závod kategorie Formula 1 1/32 dopadl vítězně tentokráte pro Vladimíra Horkého, druhé místo obsadil Lotyš Raivis Jansons a stupně vítězů doplnil Jaroslav Reček. V neděli se pořadí na stupních vítězů oproti sobotě příliš nezměnilo a v kategorii Eurosport 1/24 zvítězil opět Vladimír Horký, druhý skončil Lotyš Janis Nabokins a třetí místo patřilo Jaroslavu Rečkovi.

Slot racing, jak se mezinárodně označuje závodění s modely na autodráze, je v České republice organizován pod Svazem modelářů České republiky z.s. Na vrcholné úrovni jsou v průběhu roku pořádány závody především v Luštěnicích a Plzni, dále pak v Brně, Mostě, Praze, Českých Budějovicích a dalších městech.

Kompletní výsledky mistrovství Evropy jsou na stránkách pořadatele.

Podklady pro text: SM ČR. Foto: archiv Sdružení a SM ČR.

---
---
---
--