Sedm českých kovů ve světové konkurenci!

Čeští ploutvaři na světovém poháru v Maďarsku zářili.

Sedm českých kovů ve světové konkurenci!

Dlouhých dvacet měsíců trvalo, než čeští plavci znovu okusili atmosféru světového poháru. Toto dlouhé čekání bylo přerušeno až v maďarském Egeru o víkendu 8. - 9. října 2021. Spolu s nimi se zde sešli plavci z 39 klubů a 11 zemí. Kromě tradičních zemí jako Ukrajina, Maďarsko nebo Itálie se zúčastnili i plavci až z dalekého Kuvajtu. Nejcitelněji se na počtu startujících projevila absence Ruska a Německa.

České barvy hájilo hned 7 klubů – Aquaklub Liberec, pražské kluby Modrá Hvězda a Pulec, KP Pardubice, Tábor a oba kluby z Přerova, Skorpen a Fast Fins. V jejich barvách se objevilo 23 závodníků, kteří vyplavali osobní rekordy, skvělá umístění a v některých případech i medaile.

O medaile se největší měrou postaral juniorský závodník Daniel Cimburek, který do Pardubic přivezl hned čtyři. Zlato získal na 100 RP a první byl také na 400 RP, kde pouze půl sekundy zaostal za svým juniorským rekordem. Zbylé dvě medaile získal na nejkratších sprintech – stříbro z 50 na hladině a bronz ze stejné distance pod vodou.

Skvěle mu sekundoval jeho kamarád a tréninkový parťák z Modré Hvězdy Praha Tomáš Pilný. Ten potvrdil své místo mezi světovou elitou na trati 200 PP, kde vybojoval stejně jako na MSJ bronzovou medaili. To nejlepší si ale nechal na 400 PP, kde většinu závodu vedl a nakonec nestačil pouze na světového rekordmana z Maďarska a vybojoval tak stříbrnou medaili.

Ani mezi juniorkami nezústaly české barvy bez cenného kovu. O bronzovou medaili se postarala Klára Mazalová z Tábora na trati 800 PP.

Další umístění do finálové osmičky získali v juniorské kategorii Matěj Novotný (5. na 400 RP), Adéla Zapletalová (5. na 400 BF), Nela Dušková (6. na 100 RP), Vasilij Ploc (6. na 100 RP), Antonín Piňos (6. na 400 BF) a Veronika Vašíčková (8. na 100 RP).

Mezi seniory se nejlépe dařilo Matyáši Kubíčkovi, který si odvezl bramborovou medaili ze čtyřstovky na hladině, ke které přidal páté místo na dvojnásobné trati. Svého týmového kolegu napodobila i Dominika Benešová, která na čtvrté pozici doplavala na 400 metrů pod vodou, k čemuž přidala páté místo na podvodní stovce. Těsně pod stupni vítězů skončila i Kateřina Padalíková, která skončila 4. na trati 200 PP, 6. místa získala na tratích 100 PP a 400 PP.

Další kvalitní výkony mezi seniory předvedli Matěj Hruška (5. na 50 PP), Kristýna Janoušková (6. na 100 RP), Jakub Kotulan (7. na 50 PP), a René Vašíček se Štěpánkou Kolářovou (oba 7. na 100 RP).

Po světovém poháru si závodníci dlouho neodpočinou, hned první víkend v listopadu je čeká Mistrovství ČR jednotlivců ve Zlíně.

Josef Cimburek, foto: Czech Finswimming

---