Esport – budoucnost sportu součástí Sdružení

Česká asociace esportu novým přidruženým členem.

Esport – budoucnost sportu součástí Sdružení

Elektronický sport, neboli esport, který spadá pod Českou asociaci esportu (ČAeS), je současným celosvětovým fenoménem. Ve světě jej sleduje téměř 500 milionů diváků, v Česku mezi roky 2019 a 2020 došlo ke zvýšení zájmu o něj zhruba dvojnásobně. Na zasedání Rady Sdružení 15. září 2021 byla Česká asociace esportu přijata jako nový přidružený člen a rozšířila počet členských svazů na 22.

ČAeS byla založena v roce 2017 s cílem zastupovat zájmy českého esportu vůči veřejným institucím, médiím, sportovním organizacím a mezinárodním asociacím. Dále pak aktivně provádět osvětovou činnost v oblasti esportu a zajišťovat jeho propagaci, profesionalizovat a nastavovat standardy v českém esportu a v neposlední řadě také organizovat a řídit domácí soutěže. V rámci struktury asociace najdeme 11 herních klubů a 1658 hráčů.

V současnosti je struktura rozdělena do tří pilířů. První tvoří organizátoři, druhý herní týmy skrze Asociaci gamingových klubů a tím třetím jsou samotní hráči. ČAeS je členem 3 mezinárodní federací – Mezinárodní esportové federace, Globální esportové federace a Evropské esportové federace. Díky tomu je také pověřena sestavováním národních reprezentací

Mnoho států ve světě esport oficiálně uznalo jako sport (např. Německo, Finsko či Rusko). Snahou je propojovat virtuální a fyzické sporty, jde o přirozený vývoj moderní doby. Reciproční přibližování virtuálních i fyzických sportů je viditelný. Sportovní kluby zakládají své esportové divize, esportové organizace si naopak stále častěji uvědomují nezbytnost sportu a pohybu. Proto ČAeS v rámci iniciativy Zdravý hráč podporuje také vztah hráčů k pohybu.

ČAeS spolupořádá nejprestižnější českou esportovou soutěž Mistrovství ČR v počítačových hrách a vydává Výroční zprávu českého esportu, která si klade za cíl přinášet relevantní data z českého trhu.

Podrobnější informace najdete na webových stránkách https://www.esport.cz/.  

Foto: ČAeS.

---
--