Mistrovství světa v požárním sportu 2021 odstartovalo v kazašské Karagandě

Tradičně byla soutěž zahájena výstupem na cvičnou věž.

Mistrovství světa v požárním sportu 2021 odstartovalo v kazašské Karagandě

Od 1. do 5. září se ve městě Karaganda, ve východní části Kazachstánu, koná Mistrovství světa v požárním sportu. První soutěžní den zakončil slavnostní zahajovací ceremoniál, během kterého se představily všechny soutěžní týmy.

V průběhu prvního dne šampionátu závodníci změřili své síly v disciplíně výstup na cvičnou věž. Úkolem soutěžícího je co nejrychleji odstartovat, doběhnout k věži a za pomoci hákového žebříku vyšplhat do vyšších podlaží. Jednotlivé individuální výsledky se následně propisují do celkového týmového hodnocení.

Reprezentační výběr žen skončil v součtu výkonů na 4. místě za týmy Ruska, Běloruska a Kazachstánu. Nejlepšími závodnicemi českého týmu byly současná dvojnásobná mistryně ČR Kamila Bartošková (čas 7,63 s) a její reprezentační kolegyně Klára Hulínská (čas 7,73 s). Stejně jako ženám se dařilo i mužům a po první disciplíně se dostali na čtvrtou pozici za Kazachy, Rusy a Bělorusy. Nejlepšími českými závodníky byli Dan Klvaňa (čas 14,02 s) a Jan Vyvial (čas 14,08 s).

Celou soutěž vyhráli ruská závodnice Ekaterina Chendakova s časem 6,98 s a Nikita Ukolov z Běloruska s časem 12,89 s.

Na mistrovství světa startují závodníci z České republiky, Běloruska, Slovenska, Polska, Rakouska, Kazachstánu, Uzbekistánu, Mongolska a Ruska. Síly změří v celkem čtyřech disciplínách – individuálních (výstup na cvičnou věž a běh na 100 metrů s překážkami) i týmových (štafeta 4 x 100 metrů a požární útok). Umístění v jednotlivých disciplínách na konci mistrovství rozhodne o celkových vítězích.

Mistrovství pokračuje v pátek během na 100 metrů s překážkami.

Irena Špačková (SHČMS), foto: archiv SH ČMS

---
-