České vysokoškoláky zdobí medaile z loňských Univerziád

Sportovci z řad studentů i v loňském roce propagovali Českou republiku.

České vysokoškoláky zdobí medaile z loňských Univerziád

Rok 2013 nabídl českému univerzitnímu sportu hned dvě špičkové mezinárodní události – letní i zimní univerziádu. Čeští reprezentanti se těchto vrcholných akcí studentských sportovců zúčastňují a také minulý rok nebyl výjimkou. Na obou akcích hájilo barvy českého vysokoškolského sportu téměř 250 účastníků. Tradičně mezi nimi nechyběli ani zástupci České asociace akademických technických sportů (ČAATS), kteří se navíc mohou pyšnit ziskem devíti medailí (dvou zlatých a sedmi bronzových).

Letní světová Univerziáda se uskutečnila v Kazani ve dnech 6. – 17. července 2013 a ve vynikající světové konkurenci se prosadili také univerzitní sportovní střelci. „Jejich soupeři měli vynikající kvalitu, byli mezi nimi také mnozí finalisté olympijských her, mistrovství světa či Evropy. Získat přesto v takové konkurenci pět medailí, je známkou vysoké úrovni českých akademiků-střelců. Tím spíše, že pozice na stupních vítězů se od nich před startem jaksi automaticky očekávaly,“ vyzdvihuje úspěch sportovních střelců v Kazani Ivana Ertlová, manažerka ČAATS.

Dvojnásobné zastoupení mezi elitou měla Česká republika ve skeetu - univerziádní titul si vystřílel Tomáš Nýdrle, student Mendlovy univerzity Brno, třetí příčku přidal Jakub Tomeček (FSpS MU Brno). Další bronzsi oba zajistilirovněž v soutěži družstev společně s Jakubem Novotou (Univerzita Hradec Králové). Třetí skončil ve vzduchové pistoli Pavel Světlík (ZČU Plzeň) a v trapu také družstvo ve složení Radim Sedláček, Martin Dvořák, (oba MU Brno) a Jan Přívara (VUT Brno).

            Kompletní sbírka Jitky Landové

Na sklonku loňského roku (11. – 21. prosince) se konala Zimní světová univerziáda v Trentinu. Překvapením, ale na druhé straně současně potvrzením úspěšného trendu českého biatlonu v mezinárodním měřítku v posledních sezonách bylo vystoupení českých studentů v biatlonových soutěžích. Těm se dokonce podařilo překonat historicky nejlepší výsledek, který představoval zisk tří medailí z Univerziády 1997 v Koreji. Šestičlenné družstvo, v němž se to navíc hemžilo nováčky – a někteří z nich byli ještě v juniorském věku - získalo čtyři cenné kovy!“ připomíná Ivana Ertlová.

Zlato na italském sněhu vybojovala v individuálním závodu na 12,5 km Jitka Landová, stříbro na 15 km Tomáš Krupčík a dva bronzy na 15 km Jitka Landová a smíšená štafeta Jitka Landová, Kristýna Černá, Michal Žák a Tomáš Krupčík.

 Poděkování všem, kdo pomohli

Za vytvoření výborných podmínek pro českou univerzitní reprezentaci ve sportovní střelbě i biatlonu je třeba poděkovat všem, kteří jí v průběhu příprav pomáhali - vedení resortních sportovních center Ministerstva vnitra a Ministerstva obrany, příslušných sportovních svazů, Ministerstva školství i vedení fakult, na nichž úspěšní sportovci studují.

V současné době již vysokoškolští střelci plánují účast na letošním 5. Akademickém mistrovství světa, které je na programu v termínu 8. – 12. října v Al Ainu ve Spojených arabských emirátech. Také pro biatlonové univerzitní družstvo bude letošní rok ve znamení příprav na Zimní světovou univerziádu 2015, která se tentokrát uskuteční na dvou místech  od  4. do 14. února 2015 ve španělské Granadě a na Slovensku v Osrblie.