RÁD SPORTUJI, ALE SPORT BEZ TÝMU, TO BY NEBYLO ONO!

Juniorský reprezentant KP Pardubice Daniel Cimburek o aktuální sezóně, motivaci v přípravě a zvládání nynější situace.

RÁD SPORTUJI, ALE SPORT BEZ TÝMU, TO BY NEBYLO ONO!

Druhý ze série rozhovorů s trenéry či juniorskými reprezentanty České republiky v ploutvovém plavání připravila Anna Cimburková pro Czech Finswimming Fanclub s Danielem Cimburkem

1) Dane, jak zvládáš nynější situaci, karanténu a pobyt doma?

Snažím se co nejméně chodit ven, cvičit doma, připravuju se na zkoušky na střední školu. K tomu občas čtu knížky, na které jsem dříve neměl tolik času. 

2) Jak nyní probíhají tvé tréninky? Jak se snažíš udržovat v kondici?

Každý den cvičíme s kamarády přes videochat, abychom neztratili kondici. Nejvíce cvičíme kruhový trénink, kde každý cvičí podle toho, jaké má zrovna posilovací pomůcky při sobě. Dále také každý den jezdím na rotopedu, nebo na kole, kde se samozřejmě snažím vyhýbat lidem. 

3) V čem tě nastalá situace nejvíce motivuje?

Být lepším a rychlejším plavcem než kdy dříve. Doma se zaměřuju na věci, na které jsem neměl dříve čas. 

4) Jak tato situace ovlivní tvoji kariéru?

Mám spoustu času na to přemýšlet o sezoně, o mých cílech do budoucna a jak je dosáhnout. Nadále se také snažím udržet co nejvíce v kondici, abych po příchodu zpátky do vody neztratil rychlost. 

5) Na jaké závody se od začátku letošní sezóny připravuješ, co měl nebo má být pro tebe vrcholem?

Od začátku sezóny se připravuju na světové poháry, kde vždycky podám nejlepší časy. Vrcholem ale pro mě je MEJ v Itálii, které je prozatím odloženo. 

6) Jak bys zhodnotil práci s trenéry/trenérem v této době? Jste ve spojení a cítíš dostatečnou podporu a motivaci pro další část sezóny?

S většinou trenérů jsem ve spojení každý den, kdy mi vždycky řeknou, jak nebo co bych měl cvičit. Vždycky mě ve všem co nejvíce podporují a dělají hodně pro to, abychom měli hodně kvalitních tréninků. 

7) Co ti na sportování celkově nejvíce chybí? Je to pohyb samotný nebo tým?

Samozřejmě obojí. Rád sportuji, ale sport bez týmu by to nebylo ono. Všichni sportovci se určitě těší na to, až se znovu otevřou sportoviště a budou si moct dělat jakýkoli sport. Doufejme, že tato chvíle nastane co nejdříve. 

8) Pro sport je velice důležité udržení režimu, ať už sportovního, tak třeba zdravé stravy. Daří se ti režim dodržovat?

Určitě ano. Snažím se doma cvičit, ať už to jsou kruhové tréninky nebo kardio. Doma se přitom snažím jíst jídla s velkým obsahem bílkovin, proteinů a vitamínů. 

9) Jak náročné je nyní skloubení online školní docházky a sportování?

Letos píšu přijímací zkoušky na střední školy a gymnázia, které mi tato situace ještě více zkomplikovala. Školní docházku zvládám lehce. Snažím se k tomu zapojit i výuku na přijímací zkoušky a sport. 

10) Co bude první věc, kterou uděláš, po skončení karantény?

Budu se intenzivně věnovat trénování jak ve vodě, tak na souši. Určitě nezapomenu na své přátele jak z plavání, tak i ze školy a na sourozence.

 

Autor: Anna Cimburková - Czech Finswimming Fanclub; foto: logo KP Pardubice.