Stela Šišková, nová mladá naděje českého juda?

Bronz z Přeboru mladších žákyň není první, ale určitě ani poslední medailí.

Stela Šišková, nová mladá naděje českého juda?

Teprve jedenáctiletou Stelu Šiškovou byste na dětském hřišti jen tak nenašli. Už nějakou dobu totiž dochází na tréninky judistického Sportovního klubu Kladno (Sítná). A medaile sbírá, kde se dá. Naposledy během uplynulého víkendu na Přeborech České republiky v kategorii mladších žáků a žákyň v Mladé Boleslavi, kde pro tento rok skončila třetí a po zásluze si odnesla domů bronzovou medaili.

Stela překvapila své trenéry, rodiče, fanoušky a možná i sebe samotnou tím, že se dokázala vyrovnat s psychickou zátěží, která může být i v tomto věku značná. „Trému může mít každý a v jakémkoli věku,“ řekla nám známá psycholožka PhDr. Magdaléna Frouzová. „Pokud je tréma opravdu silná, existují techniky, jak se jí zbavit.“ V tomto věku pomůže rodina nebo trenér. V 28členné pyramidě postupně porážela své soupeřky před časovým limitem na ipon. Malé zaváhání v boji o postup do finále jí nakonec vyneslo „jen“ bronzovou medaili, ale i tak je spokojená.

Tohoto umístění dosáhla přesto, že v této kategorii Stela zápasí necelý rok. Máme tu čest s budoucí světovou šampionkou? Možná ano. Dlužno dodat, že na judistických kláních už stanula na stupni vítězek v Polsku, na Slovensku, v Německu a Rakousku. Jen v prvním pololetí letošního roku nad svými soupeřkami zvítězila ve 38 zápasech a ze soutěží juda pro kladenský klub přivezla pět zlatých, šest stříbrných a čtyři bronzové medaile. V těchto dnech se připravuje na závody ve slovenském Martině, Novim Sadu v Srbsku, v polské Varšavě a Merseburgu v Německu. Kimono si může omotat oranžovým pásem, je nositelkou 4. KYU.

Stela je žačkou 6. třídy 10. základní školy v Kladně. Škola ji baví a jestli jí spolužáci závidí? „Někdy ano, ale mají mě rádi,“ řekla nám. Stela současně hraje hokej za Hokejový klub Kladno. Jejími vzory pro judo jsou Francouz Teddy Riner a Fin Denis Zenikov. Má ráda sladké a nerada si po sobě uklízí. A na tréninku nejraději trénuje s kluky!

Sportovní dráhu mladé Stely budeme i nadále sledovat také proto, že s kladenským sportovním klubem a s jeho trenéry, kteří stojí za jejími úspěchy, spolupracuje Sdružení sportovních svazů České republiky při realizaci nového projektu Nebojme se pádů, jehož pilotní fáze proběhla na jaře letošního roku a nyní se již úspěšně rozvíjí na několika desítkách základních škol. Smyslem tohoto projektu je zahnat obavy dětí z nečekaných pádů a naučit je zvládat základní pádové techniky tak, aby je tyto nové dovednosti provázely v celém životě.  

Podklady pro text: BŘ. Foto: Sportovní klub Judo Kladno z.s.

---