Závěr biatlonových soutěží obstaraly štafety.

Češky doběhly těsně za stupni vítězů!

Posledními olympijskými závody biatlonistů na olympijských hrách v Soči byly štafety. V pátek měly na programu svůj závod ženy, v sobotu pak biatlonový olympijský program zakončili štafetovým závodem muži.

Cílem obou českých štafet bylo umístění do šestého místa, což by byl pro české barvy skvělý výsledek.

Tento cíl splnila jen ženská štafeta ve složení Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková, která skončila na vynikajícím 4. místě! Nebýt poměrně pokažené střelby českého týmu, bojovaly by české závodnice jistě o jednu z medailí. Celkem české závodnice na střelnici dobíjely čtrnáckrát, zato běžecky patřily mezi nejlepší na trati. Od bronzového stupínku je v cíli dělilo 46 sekund.

"Není důvod, proč být smutný, je to nejlepší výsledek v sezoně. Se čtrnácti dobíjenimi zajet čtvrté místo, to je super. To je nejvíc nejlepší," prohlásila po závodě Gabriela Soukalaová, která vytáhla na druhém úseku českou štafetu z 11. na 2. místo!

Trenér Jidřich Šikola pro olympijský závod promíchal závodnice na jednotlivých úsecích. Veronika Vítková, která jindy štafetové záody zahajuje, byla tentokrát českou finišmankou a závod zahajovala Eva Puskarčíková. Jitka Landová neudržela druhou pozci od Gabriely Soukalové a předávala Veronice Vítkové na šestém místě. Poslední česká závodnice pak dovezla českým barvám čtvrtou pozici.

"Musíme být trochu i skromní. Před čtyřmi lety jsme byli šestnáctí, teď jsme čtvrtí. To je ohromný skok," zhodnotil závod trenér Jindřich Šikola.

Ženský závod ovládly Ukrajinky před Ruskami a třetími Norkami.

Trenér mužů Ondřej Rybář zvolil pro sobotní závod můžů stejnou taktiku jako jeho kolega Šikola. Na start se postavil Michal Krčmář, který se na střelnici nedopustil žádné chyby a poslal na druhý úsek Jaroslava Soukupa z desátého místa s půlminutovou ztrátou na čelo závodu. Ten pozici udržel, když na obou střeleckých položkách jednou chyboval a dbíjením ztratil cenné vteřiny. Třetí vyrazil do závodu Tomáš Krupčík, který se ale propadl o tři pozice a ztráta na čelo závodu ze 40 sekund narostla na 2 minuty a 20 sekund.

Finišman Ondřej Moravec pak na svém úseku předběhl jednoho ze soupeřů a dovezl české kvarteto na 11. místě.

Vítězi mužského závodu se stali domácí Rusové před Němci a Rakušany.