Hasiči bojovali O pohár města Velké Meziříčí

Počasím ovlivněný závod završil letošní Litovel ligu CTIF.

Hasiči bojovali O pohár města Velké Meziříčí

V sobotu 7. září 2019 se ve Velkém Meziříčí konal již 10. ročník mezinárodní soutěže v klasických disciplínách CTIF O pohár města Velké Meziříčí. Závod byl zařazen do Litovel ligy CTIF 2019 jako poslední závod sezóny. Organizace se ujal místní SDH Velké Meziříčí a nachystal dva stavy na požární útok a jednu dráhu na štafetu 8 x 50 m s překážkami jak pro muže, tak pro ženy.

Tato disciplína se běhá podle mezinárodních pravidel CTIF z roku 2011 sedmé vydání. Požární útok se provádí na sucho bez vody a na celý úkon dohlíží pětice rozhodčích. Dva rozhodčí se soustředí na kontrolu správnosti na savicích, zda se správně spojují a uvazují lanka. Jakmile strojník zavolá nasáto, vybíhají ostatní členové vytvořit útočné vedení, nad kterým dohlíží další dvojice rozhodčích. Požární útok končí zmáčknutím časomíry člen obsluhující rozdělovač až po ukončení všech úkonů. Štafeta je rozdělena do osmi úseků po 50 metrech. Muži překonávají v průběhu jednu kladinu 60 cm vysokou bez náběhů, jednu bariéru 150 cm vysokou a rouru osm metrů dlouhou. Ženy mají místo bariéry jednu kladinu navíc.

Bohužel letošnímu jubilejnímu ročníku nepřálo počasí. I přes vytrvalý déšť se podařilo pro sedm družstev, které přijely z České i Slovenské republiky, vytvořit důstojné podmínky. Tímto patří poděkování technické četě a družstvu žen z Velkého Meziříčí, že během krátké doby zvládli nachystat vše pro hladký průběh závodu. Štafeta se nakonec musela obejít bez překážek a jako jediná překážka zůstala osm metrů dlouhá roura, kterou i v dešti všichni závodníci překonali bez jakýchkoliv problémů.

Soutěžní kategorie se dělí na třídu A, kde musí být všichni členové družstva do 30 let věku, a třídu B, kde jsou všichni soutěžící starší 30 let. V celkovém hodnocení si putovní pohár vybojovalo a mohlo také odvézt mužské družstvo HZS Královéhradeckého kraje (třída B), druhá příčka patřila SDH Michálkovice (třída A) a třetí místo bralo zahraniční družstvo DHZ MIER Spišská Nová Ves (třída B). Mezi ženami zvítězily hasičky SDH Nová Paka (třída B), druhé skončily domácí závodnice SDH Velké Meziříčí (třída A).

Na soutěžích CTIF je vždy skvělá atmosféra mezi všemi soutěžními družstvy. Navzájem se mezi sebou baví a fandí všichni všem, ať už je to konkurenční družstvo, nebo družstvo jiné kategorie. To bylo patrné i během uplynulého víkendu ve Velkém Meziříčí.

Výsledková listina závodu O pohár města Velké Meziříčí - CTIF:

CTIF VM 2019-výsledky.pdf

Text: Stanislav Kratochvíl (starosta SDH Velké Meziříčí). Foto: archiv pořadatele.

---
--