Raftařská nominace na MS 2020 v Číně jde do finále

Na Lipně bojovali vodáci v kategoriích R4 i R6.

Raftařská nominace na MS 2020 v Číně jde do finále

Během tří posledních závodních víkendů se rozhodne o složení reprezentace v raftingu v kategorii R4 pro Mistrovství světa 2020. To se uskuteční na řece Wu Pai v čínském Ziyuanu příští léto.

První z nich proběhl 24. – 25. srpna na řece Vltavě. Pod Lipenskou přehradou bojovali závodníci ve sjezdu v kategorii R4 i R6. Pro čtyřčlenné týmy jsou letošní závody obzvlášť motivační, jde v nich totiž o jedno jediné místo v každé kategorii. Vítězové pojedou reprezentovat Českou republiku 22. - 30. srpna 2020 na Mistrovství světa R4.

Na Vltavě se jelo několik závodů – Evropský pohár ve sjezdu R4 a R6, Mistrovství České republiky ve sjezdu R6, Český pohár ve sjezdu R4 a Nominační závod ve sjezdu R6.

Mužikategorii R4 závodili na Lipně přes Čertovy proudy. Pro první místo si tentokrát dojela posádka TR Zubr (V. Hric, V. Kabrhel, V. Kristek, D. Lisický) v čase 21:55,91 a porazila tak v letošní sjezdové sezóně doposud neporažený mladoboleslavský PRŠI Team. I v ženské kategorii přinesl závod na horním úseku Vltavy pod Lipnem překvapení. Pro vítězství si do cíle pod „Papírnu“ dojela českokrumlovská posádka Spitfire (B. Beránková, J. Pospíšilová, V. Škabrahová, Z. Šuttová) a porazila s časem 15:51,02 aktuálně vedoucí ženy ČP, posádku TR Omega. Mezi veterány si pro prvenství dojel v čase 22:39,74 Ježek Team Oldies (J. Benhák, M. Krechler, R. Šimánek, P. Tomek). Juniorskou soutěž do 23 let mezi muži ovládl AC Rafting Team Bula (V. Kristek, V. Skořepa, M. Šmoldas, V. Zapletal) v čase 14:49,95 a mezi ženami posádka TR RAJ-LET HANACE (N. Huňková, V. Kučerová, K. Smetánková, N. Zemanová) v čase 17:19,32. V kategorii juniorů do 19 let dojeli do cíle první Youngster YES (P. Drastich, T. Raděj, V. Ručka, J. Vyroubal) za 15:24,85. V kategorii juniorek do 19 let vyhrály Pampelišky YES (T. Danišová, A. Hauke, A. Ručková, K. Šulcová) díky času 17:29,84.

Mužskou kategorii R6 na Lipně vyhráli raftaři z Japonska, tým TEIKEI, který patří mezi absolutní světovou špičku. Závod ovládli japonští závodníci v čase 37:30,06. Nejlepší českou posádkou byla HANACE rafters (M. Cuc, J. Irain, F. Jelínek, L. Peška, M. Šmoldas, V. Švadlena). Kromě asijských účastníků se na závodech objevilo také několik německých posádek. Mezi ženami dojela do cíle nejrychleji posádka TR Omega Tygříci (L. Bauerová, M. Kratochvílová, B. Martinková, P. Procházková, Z. Valtrová, L. Vandasová) v čase 39:51,76. Veteránská kategorie a kategorie juniorů do 23 let měly vždy jednoho zástupce. Mezi veterány dojel v čase 1:14:33, 24 Ježek Team + Kaplice (J. Benhák, Z. Boček, M. Krechler, P. Putzer, R. Šimánek, P. Tomek) a mezi juniory U23 za 16:32,61 LET-GUN Letohrad (A. Kylar, J. Marek, J. Moravec, M. Šálek, M. Šlesingr, N. Zemanová). Juniorskou kategorii do 19 let ovládl tým Youngster YES (D. Cacek, P. Drastich, J. Lukáš, T. Raděj, V. Ručka, J. Vyroubal) v čase 16:21,52.

Poslední prázdninový víkend se raftaři přesunou na slalomovou dráhu do Roudnice nad Labem, kde budou bojovat o další nominační body v kategorii R4 i R6, tentokrát však ve slalomu a sprintu. Kromě sportovních bojů o body do nominace se na Coloradech (v kategorii R4) pojede i o tituly Mistrů České republiky. Trojlístek českých raftových závodů na konci sezóny se koná v rámci Czech Indian Summer Rafting Festivalu s parádní mezinárodní účastí. Závodní raftařskou sezónu i nominaci na MS R4 2020 uzavře poslední závod tohoto roku, ČP R4 ve slalomu a sprintu 7. – 8. září 2019 v Českém Vrbném.

Kompletní výsledky závodů pod Lipnem včetně průběžného pořadí Českého poháru R4 najdete zde.

Text: upraveno od Lenka Bauerová, SVoČR. Foto: Václav Kolář.

---
---
---