Libereckým potápěčům se na MČR dařilo

MČR v orientačním potápění v Liberci.

Aqua klub Liberec pořádal v sobotu 10. srpna 2019 již 27. Mistrovství České republiky v orientačním potápění na Liberecké přehradě. Závodilo se ve dvou disciplínách5P kurz a EONK a sešlo se celkem 25 sportovců z šesti českých klubů a jednoho slovenského.

Disciplína 5P kurz spočívá v tom, že závodník na trati dlouhé 650 m plave k 5 orientačním bodům (tyčím) v určitém časovém limitu. EONK je nejtěžší disciplínou v orientačním potápění. Závodník dostane na startu mapu se zakreslenou tratí a kurzy a délku úseků si měří až pod vodou, když dosáhne jednoho ze zaměřených bodů. Na libereckém MČR byl závod pořádán jako Memoriál Josefa Kurhajce. Domácím potápěčům prostředí svědčilo a podařilo se jim zvítězit v hlavních kategoriích dospělých, což znamená, že čtyři zlaté medaile ze šesti patřili právě reprezentantům Aqua klubu Liberec.

Závod 5P kurz v kategorii juniorů vyhrál Lukáš Pilný (MH Praha) ve výsledném čase 6:57. Mezi juniorkami dosáhla nejrychlejšího času 7:31 Barbora Svobodová (Nový Jičín). V hlavní kategorii mužů obsadil v této disciplíně první příčku reprezentační trenér a současně trenér pořádajícího klubu Jakub Němeček (Aqua klub Liberec) s časem 6:26. Druhé místo obsadil junior Lukáš Pilný (MH Praha, 6:57) a třetí příčku bral Lubomír Silný (Aqua klub Liberec, 7:31).  Mezi ženami si v tyčích vedla nejlépe Zuzana Dvořáková (Aqua klub Liberec) s časem 7:16, druhou a třetí příčku obsadily věkem ještě juniorky. Druhá skončila Barbora Svobodová (Nový Jičín, 7:31) a třetí místo na stupních vítězů doplnila Kristýna Janoušková (KP Pardubice, 8:43).

V disciplíně EONK v rámci Memoriálu Josefa Kurhajce se utkali všichni bez rozdílu věku v kategorii mužů a žen. Mezi muži si s tratí nejlépe poradil Jakub Němeček (Aqua klub Liberec), když ji zdolal v čase 6:37. Druhou příčku bral Martin Veselý (MH Praha, 7:12) a třetí skončil Jakub Valníček ml. (Aqua klub Liberec, 9:26). V soutěži žen zvítězila Zuzana Dvořáková (Aqua klub Liberec) za 9:34. Stříbrnou příčku brala po závodě Lucie Žížalová (MH Praha, 11:26) a třetí místo patřilo Elišce Šimůnkové (MH Praha, 12:44).

Republikový šampionát zhodnotil reprezentační trenér Jakub Němeček: „Mistrovství v Liberci byly poslední testovací závody před mistrovstvím Evropy, které nás čeká na přelomu srpna a září v Německu. Bohužel nám úplně nevyšlo počasí, jelikož skoro celý den pršelo. I proto výkony některých reprezentantů nebyly zcela ideální, ale věřím, že během následujícího závěrečného soustředění výkonnost ještě doladíme.“