Mistrovství republiky dorostu ovládli hasiči ze Skutče a hasičky Pískové Lhoty

Ve Svitavách kromě družstev soutěžili i jednotlivci.

V pátek 5. července odstartovalo Mistrovství České republiky dorostu v požárním sportu na stadionu ve Svitavách. Mistrovství zahájily individuální soutěže 84 dorostenců a dorostenek ve věkových kategoriích mladší, střední a starší. Víkend pak patřil soutěžím družstev.

V pátek na závodníky čekal běh na 100 m s překážkami, dvojboj a test z požární ochrany. První disciplínou byl dvojboj, v němž závodník po odstartování překonává překážku s oknem, uchopí přenosný hasicí přístroj na desku, kde musí zůstat stát. Mezi hasičkami byly nejrychlejšími závodnicemi v kategorii starší Natálie Presslová (SDH Klenová), střední Hana Kotulková (SDH Hutisko-Solanec) a mladší Iva Babková (SDH Bystřice nad Úhlavou). Mezi chlapci v závodě nejlépe obstáli Filip Hemza (SDH Teplá) v kategorii starších dorostenců, Petr Bělíček (SDH Zádveřice) mezi středními dorostenci a v kategorii mladších dorostenců Jan Motl (SDH Žichlínek).

Páteční odpoledne patřilo běhu na 100 metrů s překážkami, v němž zvítězila mezi staršími dorostenkami Miloslava Plavcová (SDH Obory), mezi středními Hana Kotulková (SDH Hutisko-Solanec) a mezi mladšími Nela Matušková (SDH Lužná). V kategorii starších dorostenců byl nejrychlejší Filip Hemza (SDH Teplá), středních Petr Bělíček (SDH Zádveřice) a mladších Jan Motl (SDH Žichlínek). V testu z požární ochrany uspěli všichni účastníci mistrovství.

V celkovém součtu bodů za všechny disciplíny se mistryněmi České republiky v požárním sportu dorostu jednotlivců staly v kategorii mladších dorostenek Iva Babková (SDH Bystřice nad Úhlavou), středních dorostenek Hana Kotulková (SDH Hutisko-Solanec) a starších dorostenek Natálie Presslová (SDH Klenová). Mezi mladšími dorostenci zvítězil Jan Motl (SDH Žichlínek), soutěž středních dorostenců ovládl Petr Bělíček (SDH Zádveřice) a mistrem republiky ve starších dorostencích se stal Filip Hemza (SDH Teplá).

V sobotu se na závodní trať vrhlo 15 družstev dorostenců a 15 družstev dorostenek. Po slavnostním nástupu se k první disciplíně, kterou byl běh na 100 m s překážkami, postavila děvčata. Nejrychlejší byla s časem 17,15 s Kateřina Vébrová z SDH Únešov, který v součtu časů jednotlivých týmů stovky vyhrál. Mezi dorostenci byl nejrychlejší Jan Rychtařík z PS Mělník, ten jako jediný dosáhl šestnáctkového času 16,92 s. V součtu časů se z vítězství v této disciplíně radovalo družstvo SDH Skuteč. Navíc další disciplínu, test z požární ochrany, splnila všechna družstva.

Poslední den v rámci MČR patřil kolektivním disciplínám. Nejprve družstva startovala ve štafetě na 4 x 100 m s překážkami. V kategorii dorostenek prolétla tratí nejrychleji štafeta SDH Únešov (60,96 s), v závodu dorostenců vyhráli hasiči SDH Skuteč (58,16 s). Závěrečnou disciplínou byl požární útok, který nejlépe zvládli chlapci ze středočeské Pískové Lhoty a děvčata z Výčap.

Mistry České republiky dorostu v požárním sportu se v kategorii dorostenců stali domácí závodníci z SDH Skuteč, stříbrnou příčku brala Písková Lhota a třetí skončili hasiči z Oznice. Mezi dorostenkami prvenství vybojovala Písková Lhota před druhým Úněšovem a třetí místo braly Výčapy.

Na následujících odkazech najdete kompletní výsledky soutěže jednotlivců a družstev. Fotodokumentace celého MČR dorostu je dostupná zde.