Mistrovství ČR Hry Plamen se vrátilo po 20 letech do Vlašimi

Mladí hasiči bojovali o mistrovské tituly.

Třídenní klání mladých hasičů v rámci Mistrovství ČR Hry Plamen 2019 odstartovalo v sobotu 29. června v zámeckém parku ve Vlašimi, kam se mistrovství vrátilo po dlouhých 20 letech.

Na tříkilometrové trati závodu požárnické všestrannosti plnily pětičlenné hlídky úkoly na šesti stanovištích (1. střelba, 2. topografické značky, orientace mapy pomocí buzoly, určení azimutu, 3. vázání uzlů, 4. požární ochrana – grafické značky technických prostředků, určení vhodného hasicího přístroje, překonání třímetrové vzdálenosti na zavěšeném laně mezi dvěma stromy a zdravověda). Na start závodu se postavilo 29 hlídek, přičemž nejrychleji (15:19 min.) a bez trestných bodů zvládla trasu hlídka SDH Lukavice (Pardubický kraj).

V neděli proběhlo po dopoledním tréninku slavnostní zahájení na vlašimském stadionu Na Lukách a v odpoledních hodinách čekaly na mladé hasičky a hasiče další disciplíny. První nedělní disciplínou byl požární útok CTIF. Zaměřuje se na technickou zručnost, kolektivní součinnost a koordinaci celého týmu. Nejlépe si vedlo družstvo SDH Manětín (Plzeňský kraj), které disciplínu ovládlo v čase 37,44 s.

Následovala štafeta CTIF, v níž devět závodníků postupně plnilo úkoly na svých úsecích, např. překonání žebříkové stěny, lehkoatletické překážky, přenášení hadice v nosiči nebo hasicího přístroje, zapojování hadic na rozdělovač a proudnici. Rozdíl mezi prvními dvěma družstvy byla pouhá jedna setina vteřiny, ale vítězství nakonec připadlo s časem 67,63 s družstvu SDH Borová (Moravskoslezský kraj).

Třetí a poslední disciplínou byla v neděli štafeta dvojic. S tou se nejlépe popasoval soutěžní pár z Mistřína (Jihomoravský kraj), který doběhl v čase 47,20 s.

I přes vysoké teploty se v pondělí muselo rozhodnout o konečném pořadí nejen celého mistrovství, ale také v závodě jednotlivců v běhu na 60 m s překážkami. Nejprve zúčastněná družstva čekala štafeta 4 x 60 m. Pro první místo si ve skvělém čase 37,72 s doběhla Borová.

Před závěrečnými požárními útoky mělo hned osm družstev šanci vybojovat některou z medailí. Při požárních útocích předvedli závodníci velmi pěkné a vyrovnané výkony. Nejrychlejší útok si však do výsledků zapsali hasiči z Mistřína.

V celkovém hodnocení obhájili prvenství a mistry republiky ve Hře Plamen pro rok 2019 se stali mladí hasiči z Manětína, stříbro vybojovaly na svém premiérovém mistrovství Počepice a bronzovou příčku obsadil Bludov.

Na závěr byly naplánované šedesátky jednotlivců v kategorii dívek a chlapců. Jejich úkolem bylo překonat překážku, sebrat dvě hadice, přeběhnout s nimi kladinu, spojit hadice, napojit na rozdělovač a s napojenou proudnicí doběhnout do cíle. Na dráhu chlapecké kategorie se postavilo 47 závodníků. Mistrem republiky v běhu na 60 m s překážkami se stal Zdeněk Sazeček (SDH  Vědomice). V dívčí kategorii se v konkurenci 45 závodnic stala mistryní republiky Michaela Adamcová (SDH Borová).

Kompletní výsledky naleznete zde. Fotogalerie ze všech třech závodních dní je k dispozici na tomto odkazu.