Reprezentace plastikových modelářů posbírala v Maďarsku šest ocenění

Naši modeláři se neztratili v konkurenci 40 zemí světa.

Reprezentace plastikových modelářů posbírala v Maďarsku šest ocenění

Reprezentační výprava Svazu stavitelů plastikových modelů IPMS Czech Republic SM ČR navštívila poprvé v tomto roce významnou evropskou dvoudenní soutěž. Modeláři zamířili na konci dubna do maďarského města Mosonmagyárováru, které leží zhruba 30 km od Bratislavy, aby se zúčastnili Mosonshow 2019. Jedná se o patrně největší akci svého druhu v kontinentální Evropě, svým rozsahem ji konkuruje pouze Scalemodelworld ve Velké Británii.

O jejím rozsahu svědčí i účast modelářů ze 40 zemí světa včetně Jižní Koreje či Austrálie. Počet modelů se přiblížil číslovce 2400, přičemž nejpočetnější výpravou co do počtu modelů měla Itálie (200). Soutěžilo se ve dvou kategoriíchHobby (určena pro nováčky, kteří se zúčastní soutěže buď poprvé, nebo se ještě neumístili na stupních vítězů) a Masters (určena pro zkušenější modeláře a vítěze předchozích ročníků). Druhově pak kategorie obsahují plnou škálu statického modelářství od letadel přes bojovou techniku, lodě, diorámy, figury, až k papírovým modelům, či speciální kategorii modelů natíraných štětcem. Mládež byla rozdělena na nejmladší děti do 12 let, dospívající do 15 let a juniorů do 17 let.

Hodnocení modelů probíhalo předem vybranými komisemi rozhodčích zúčastněných států. V jednotlivých kategoriích se udělují první, druhá a třetí místa, nebo také více míst, ale i žádné. Záleží na pásmu dosažených bodů od rozhodčích. Letošním rekordem bylo dvanáct zlatých medailí v kategorii vrtulových letadel Masters.

Slavnostní vyhlašování výsledků proběhlo po sklizení všech soutěžních modelů a stolů na ploše UHT Arény. Vítězové obdrželi plaketku a diplom, všichni účastníci pak pamětní list. Prezentační stůl české výpravy byl umístěn na obvodu soutěžního prostoru a v konkurenci se rozhodně neztratil. IPMS CZE SMČR udělil dvě ceny „Best of Allied Aircraft“ a „Best of Allied AFV“, které obdrželi modeláři z Maďarska a Polska. V poměrně silné konkurenci vybojovali naši reprezentanti šest ocenění, za což jim patří veliké uznání. Dvakrát zlaté ocenění získal pro Českou republiku se dvěma modely František Pavel Vintrlík, dvě ocenění stříbrné a bronzové obdržel Marek Ninger, stříbro přidal Kryštof Kanda a bronz Jan Koprnický.

Kompletní výsledky letošního ročníku Mosonshow jsou k dispozici zde. Video dokumentující průběh soutěže najdete na tomto odkazu.

Text a foto: Petr Šámal.

---
---