Česká republika hostila mistrovství světa stopařů FCI

V Horní Bříze se závodilo v královské disciplíně.

Česká republika hostila mistrovství světa stopařů FCI

Ve dnech 9. – 14. dubna 2019 se v Horní Bříze konalo 25. Mistrovství světa ve stopách FCI v kategorii IGP – FH. Této významné mezinárodní akce se zúčastnilo celkem 48 závodníků z 24 zemí světa. Rozhodčími byli Peter Lengvarský ze Slovenska a Daniel Perés z Itálie.

Akce odstartovala v úterý 9. 4. v ranních hodinách veterinární kontrolou, prezentací a poradou rozhodčích, kladečů a vedoucích družstev. Odpoledne pak bylo mistrovství světa slavnostně zahájeno na stadionu v Horní Bříze. Úvodní den byl zakončen losováním startovních čísel. Česká republika losovala jako sedmá, takže bylo z čeho vybírat. Každý ze závodníků obdržel dres se jménem psa i psovoda. Čeští reprezentanti Petr Zifčák a Pavel Kalenda si vylosovali čísla 9 a 3, takže jim stopa připadla na středu a pátek zhruba ve stejný čas, avšak na odlišných terénech. Pachové práce probíhaly v terénech v okolí Horní Břízy, Líšťan a Toužimi.

Při závěrečném ceremoniálu věnoval Nizozemec Frans Jansen, prezident Pracovní komise psů FCI, krátký proslov proběhnuvšímu mistrovství a poděkoval všem sponzorům. Poté už došlo k samotnému vyhlášení výsledků a oficiálnímu zakončení závodu.

V soutěži jednotlivců se mistryní světa ve stopách stala dánská reprezentantka Liselotte Nielsen a Hedegård's Odille se ziskem 194 bodů. Druhá příčka patřila Němci Rolandovi Schirlingovi a Independent-Spirit’s Isidora (192 b.) a na třetím místě se umístil německý tým Michael Tomczak a Aik vom Rio Negro (192 b.). Z našich závodníků se lépe umístil Pavel Kalenda a Hessy z Hromadného (179 b.), kteří skončili na 21. místě. 27. příčka pak patřila Petru Zifčákovi a Hektorovi z Chodského království (168 b.).

Mezi týmy si prvenství vystopovalo Německo (384 b.) před druhým Slovenskem (381 b.) a třetím Dánskem (380 b.). Tým České republiky skončil na konečné desáté příčce (347 b.).

I přes místy padající sníh panovala po celou dobu mistrovství příjemná atmosféra, jak mezi závodníky, tak mezi diváky. Poděkování patří všem kladečům, kteří trávili v terénu celé dny a nachodili přes sto jarních kilometrů a organizátorům, kteří i v nepříznivém počasí dohlíželi na hladký průběh mistrovství. Další, v pořadí již 26. ročník Mistroství světa ve stopách FCI IGP-FH se bude odehrávat ve Finsku.

Kompletní výsledky 25. Mistrovství světa ve stopách FCI IGP-FH naleznete zde. Více fotografií pak najdete zde a na stránkách ČKS.

Foto: ČKS.

---
---
---
---