Soukup přepsal historii: první olympijská medaile pro český biatlon!

V úvodním sprintu na 10 km vybojoval biatlonista Jaroslav Soukup senzační bronzovou medaili.

Sdružení sportovní svazů ČR se zapsalo do historie českého sportu. První medaili pro českou výpravu na ZOH v Soči 2014 získal biatlonista Jaroslav Soukup (na snímku). Hned v první soutěžní den her se blýskl ve sprintu na 10 km v areálu Laura a pro Českou republiku vybojoval cenný bronzový kov. Jedná se navíc o první olympijskou medaili pro český biatlon vůbec.

„Bylo to strašně náročné. V posledním kole jsem už sotva dýchal, ruce i nohy mě tak bolely, že jsem měl co dělat, aby se dostal do cíle," řekl po závodě unavený, ale šťastný Jaroslav Soukup. Medailové umístění si přitom v začátku závodu užíval jiný Čech, Ondřej Moravec, který zastřílel obě položky čistě. V cíli ho pak však postupně předstihli Björndalen, Landertinger a Eder. Moravec nakonec obsadil osmé místo.

Jaroslav Soukup byl po závěrečné střelbě stále nejrychlejší, cílovou čáru pak projel na průběžném třetím místě. Z medailové pozice mohl českého prezentanta sesadit hlavně Rus Šipulin, který však nakonec za Soukupem zaostal o sedm desetin sekundy. Sedmé zlato v kariéře získal čtyřicetiletý Nor Ole Einar Björndalen, stříbro vybojoval Rakušan Dominik Landertinger. Michal Šlesingr doběhl na 31. místě a Tomáš Krupčík na 75. místě.

Soukalová propadla ve střelbě, Vítkové došly síly

V neděli se ve sprintu utkaly také biatlonistky. Na trať dlouhou 7,5 km vyrazilo i české kvarteto Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková a Jitka Landová. Úspěchu Jaroslava Soukupa se však nepřiblížily.

Gabrielu Soukalovou zradila hned první střelba, při které třikrát minula terč a ztrátu již nedokázala dohnat, přestože v běhu měla druhý nejrychlejší čas. Oproti tomu Vítková zastřílela obě položky čistě, běžecky se však trápila a v závěru jí zcela došly síly. Vítězkou ženského biatlonového sprintu se stala Slovenka Anastasia Kuzminová, která obhájila zlato z Vancouveru 2010, stříbro zůstalo v domácím Rusku zásluhou Olgy Viluchinové.

Veronika Vítková jako nejlepší z české čtveřice obsadila 16. místo, Soukalová skončila na 29. místě, Puskarčíková na 45. a Landová na 50. místě.