VÍKEND PŘINESL ČESKÝM BIATLONISTŮM NA UNIVERZIÁDĚ DVĚ MEDAILE!

Češi se radují ze stříbra a bronzu.

Úspěšně zakončili své vystoupení na 29. Zimní světové univerziádě (2. – 12. března 2019) v ruském Krasnoyarsku čeští biatlonisté. Ti totiž rozšířili českou medailovou sbírku hned o dva cenné kovy – konkrétně o stříbro a bronz.

V sobotu 9. března byly na programu biatlonové štafety smíšených dvojic. A v tomto závodě se česká výprava radovala poprvé. Se ztrátou pouhých 6,5 sekundy na vítězné Rusy (Valeriia Vasnetsova, Aleksandr Dediukhin) si pro stříbro doběhla česká dvojice Natálie Jurčová a David Tolar! Třetí místo vybojovala dvojice z Francie (Marine Challamel, Felix Emile Cottet-Puinel).

„Trenér Michal Žák dlouho přemýšlel, jak štafetu postavit a nakonec se rozhodl pro střelecké typy. Vzhledem k větrnému počasí, které v sobotu v Krasnojrasku panovalo, se toto rozhodnutí ukázalo jako dobré. Předpokládali jsme, že se budeme o stříbro a bronz prát společně s Francií, Polskem a Norskem. Rusko totiž  bylo jasným favoritem. Natka s Davidem však závodili nad očekávání. Od počátku se pohybovali v popředí a až na cílovou metu stále tlačili na ruskou dvojici. Mám velkou radost, že se biatlon bude domů vracet s medailí. A třeba jim ještě není konec, třeba Natka s Davidem vyhecovali svým vystoupením i ostatní. Závody s hromadným startem budou ještě otevřené,“ prohlásil „prorocky“ po sobotním úspěchu Jan Ondráček, vedoucí české biatlonové výpravy na Univerziádě a předseda České asociace akademických technických sportů.

V neděli na medailové vystoupení svých kolegů totiž navázal Adam Václavík v závodě s hromadným startem na 15 km. Po nepříliš povedených předešlých startech se český reprezentant se zkušenostmi i ze Světového poháru prosadil na stupně vítězů a doběhl si pro bronz! Zlato vybojoval Nor Espen Uldal, stříbro putuje do Běloruska zásluhou Maksima Varabeie.

„Závod s hromadným startem mužů byl hodně dramatický, a také překvapivý. Jednalo se vlastně o jediný závod, kde na stupních vítězů nestál žádný z domácích ruských biatlonistů! Adam neměl nejlepší vstup do závodu. V první položce minul jeden terč, ve druhé dokonce tři a běžel tak až jedenáctý se ztrátou více než půldruhé minuty. Ovšem pak se výborně zkoncentroval na stojky, ve kterých si počínal bezchybně a nám všem udělal velkou radost. Získali jsme na Univerziádě celkem dvě medaile a jsme spokojení a šťastní,“ hodnotil Adamovo vystoupení a celou Univerziádu z pohledu biatlonistů trenér Michal Žák.

Další čeští biatlonisté pak v závodě s hromadným startem (muži 15 km, ženy 12,5 km) vybojovali následující umístění: MUŽI8. David Tolar; 16. Jakub Procházka; 19. Jiří Manek; ŽENY - 6. Eliška Svobodová; 11. Tereza Vinklárková; 13. Natálie Jurčová; 15. Barbora Smetanová.