Závěrečný biatlonový den byl pro Čechy smutnou tečkou

V poslední den biatlonového evropského šampionátu Češi propadli.

Závěrečný biatlonový den byl pro Čechy smutnou tečkou

V úterý 4. února se evropský šampionát v biatlonu v Novém Městě na Moravě loučil svým závěrečným programem – štafetami mužů a žen na 4x7,5, resp. 4x6 km. V obou případech se české týmy nedokázaly prosadit a konec mistrovství byl pro ně velkým zklamáním.

Mužské kvarteto ve složení Lukáš Kristejn, Matěj Krupčík, Michal Žák, Michal Krčmář obsadilo deváté místo, mířilo však výše. V závěru závodu Krčmář přebíral štafetu na sedmém místě a po bezchybné střelbě vleže se ještě o jednu příčku posunul. Následná chybná střelba vestoje však znamenala dvě trestná kola.  „Nedokážu si ten kolaps vysvětlit. Něco podobného se mi ve štafetě ještě nestalo. Mrzí mě, že jsem to klukům zkazil," litoval Michal Krčmář. Rozčarování neskrýval ani trenér mužů Marian Málek. „Je to zklamání. Svazovým cílem bylo osmé místo. Sám jsem předpokládal, že reálně můžeme bojovat o šestou příčku,“ dodal Málek.

Štafetám mužů dominovali Rakušané ve složení Wäger, Reiter, Brunner, Komatz s více než minutovým náskokem na druhé Nory. Pro třetí místo si dojeli Němci.

Češky daleko za loňským stříbrem

Přinejmenším zvláštní složení měla česká štafeta žen. Jedinou seniorkou v týmu byla Lenka Šlechtová, kterou doplnily juniorky Nikola Bitnarová s Annou Puskarčíkovou a věkem dokonce dorostenka Simona Maříková.

Právě kvůli nezvyklému složení trenér Jiří Holubec přemýšlel, zda ženskou štafetu vůbec do závodu zařadí. „Dlouho jsme zvažovali, zda štafetový běh obsadíme. Nakonec jsme se rozhodli, že dáme příležitost mladým závodnicím získat zkušenosti. V dnešním větrném počasí to měly hodně těžké," poznamenal Holubec. „Jsem ráda, že jsem dnes dostala příležitost, i když na druhou stranu mě trochu mrzí, že jsem nestartovala v pondělním mixu,“ řekla Nikola Bitnarová.

Dívky se bohužel v konkurenci ostatních týmů, ale i těžkých povětrnostních podmínek nedokázaly prosadit a skončily na předposledním dvanáctém místě. Česká finišmanka Puskarčíková navíc byla před závěrečným okruhem ze závodu stažena stejně jako dalších pět štafet z důvodu pravidla o dostižení. Zklamání ze špatného umístění je o to větší, že v loňském roce Češky dokázaly ve štafetách vybojovat stříbrnou medaili.

Nejvyšší příčku opanovaly Bělorusky ve složení Krjuková, Talkačová, Šymanovičová, Kalinová. Stříbro si odvezly Němky a bronz vybojovaly reprezentantky Norska.