AKADEMICI VYHLÍŽÍ ZIMNÍ SVĚTOVOU UNIVERZIÁDU

V letošním roce se můžeme těšit na zimní i letní univerziádu.

AKADEMICI VYHLÍŽÍ ZIMNÍ SVĚTOVOU UNIVERZIÁDU

Rok 2019 je pro univerzitní sport rokem světových univerziád. Mezinárodní federace univerzitního sportu (FISU) svěřila pořádání 29. Zimní světové univerziády (ZSU), která se uskuteční od 2. do 12. března 2019, ruskému Krasnojarsku. Jubilejní 30. Letní světovou univerziádu (LSU) bude v termínu 3. – 14. července 2019 hostit italská Neapol.

 

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ZSU 2019:

  • největší zimní multisportovní studentská akce na světě
  • organizační výbor očekává 2500 sportovců z více než 50 zemí
  • soutěžní program potrvá 11 dnů a sestává se z 8 povinných sportů a 3 výběrových disciplín
  • soutěže bude zajišťovat 1500 – 3000 dobrovolníků
  • televizní přenosy budou realizovány ve více než 100 státech světa s předpokládanou sledovaností 300 milionů diváků

Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS) vysílá 135členný tým, který tvoří 85 sportovců a 50členný doprovod (trenéři, lékaři, fyzioterapeuti, maséři, technický doprovod). Výpravu povede předsedkyně ČAUS Ivana Ertlová. Dalšími členy vedení výpravy jsou zástupci výkonného výboru ČAUS a pracovníci jejího sekretariátu.

Čeští sportovci se zúčastní soutěží v 10 sportovních odvětvích, z toho i ve dvou kolektivních sportech – lední hokej, curling. V individuálních sportech se Češi představí v běžeckém lyžování, sjezdovém lyžování, severské kombinaci, krasobruslení, skocích na lyžích, snowboardingu, freestylu a také v biatlonu.

Tým biatlonistů (biatlon je na akademické půdě provozován pod hlavičkou České asociace akademických technických sportů [ČAATS], která je členem Sdružení sportovních svazů České republiky) povede předseda ČAATS a dlouholetý biatlonový funkcionář Jan Ondráček a bude tvořen sedmi sportovci (3 muži, 4 ženy), o jejichž nominaci se rozhodne do konce ledna 2019. Biatlonisty doplní i čtyřčlenný doprovod.

Česká akademická reprezentace by v Krasnojarsku ráda navázala na úspěšná vstoupení vysokoškoláků na posledních dvou ZSU, ze kterých si přivezli početnou sbírku medailí:

  • Granada (Španělsko) 2015 – 11 medailí (3 zlaté, 3 stříbrné, 5 bronzových)
  • Almaty (Kazachstán) 2017 – 9 medailí (2 zlaté, 2 stříbrné, 5 bronzových)

Univerziády jsou nedílnou součástí státní reprezentace České republiky, která je významně finančně podporována MŠMT ČR. Jednotlivé sportovní týmy i individuální sportovci jsou na univerziády vysíláni v úzké koordinaci s příslušnými sportovními svazy a rezortními sportovními středisky – VSC MŠMT ČR, MO ČR, Dukla Praha a MV ČR či Olymp Praha.

„Naším cílem je dobře reprezentovat český univerzitní sport a Českou republiku, dosáhnout co nejlepších sportovních výsledků s finálovými medailovými pozicemi v duchu kreditu, který český univerzitní sport v zahraničí má,“ říká Ivana Ertlová, předsedkyně ČAUS a vedoucí české výpravy.

„Byli bychom rádi, kdyby se ZSU mohl zúčastnit i zástupce vedení MŠMT ČR, aby podpora českého univerzitního týmu nebyla pouze finanční, ale i morální. Pro všechny účastníky akce – studenty, kteří podstupují náročnou sportovní přípravu za současného plnění studijních povinností, by to byla čest a forma ocenění jejich výkonu,“ dodává Ivana Ertlová.

Složení českého univerzitního týmu a nominace pro jednotlivé sporty bude uzavřena v souladu s pravidly FISU do 2. února 2019.

Detailní informace o ZSU 2019 jsou k dispozici na https://www.fisu.net/ a https://krsk2019.ru/en/.

Foto: archiv ČAATS, webové stránky ZSU 2019

--