Rána pro ČSTV, prohrál soud o 180 milionů


Mladá fronta DNES    str. 08    Ekonomika
Pavel P. Novotný

Soud dal včera za pravdu Sdružení sportovních svazů ČR v dlouholetém sporu s ČSTV. Ten musí sdružení zaplatit peníze, které spolklo splácení libeňské haly

PRAHA Sotva se Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) oklepal z „finanční“ smrti, která přišla se ztrátou Sazky, má už znovu hlaveň u hlavy. Podle včerejšího rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 6 totiž musí jinému bývalému akcionáři loterie zaplatit až 180 milionů korun.

Do finále tak dospěl dlouholetý spor mezi někdejšími akcionáři Sazky ČSTV a Sdružením sportovních svazů ČR, někdejším Svazarmem. „Jsme rádi, že soud uznal naši argumentaci a uznal náš nárok v plné výši, byť je jasné, že vyhráno ještě úplně nemáme. Očekáváme, že se druhá strana odvolá,“ pochvaloval si po rozsudku předseda Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl.

Odvolání se proti rozsudku ze strany Českého svazu tělesné výchovy potvrdil i jeho předseda a advokát Miroslav Jansta. „Jde o bezprecedentní dluh minulého vedení ČSTV. Okolnosti vzniku údajné pohledávky v roce 2004 i její výše jsou ovšem nejasné,“ uvedl Jansta. „Částku, o které rozhodl soud, nepokládám za přiměřenou, proto se po doručení rozsudku a nastudování odůvodnění ČSTV nepochybně odvolá,“ dodal.

Ertl se v roce 2004 totiž zdráhal podepsat schéma financování libeňské haly, které tehdy vymyslelo vedení Sazky v čele s Alešem Hušákem. Trval na písemné záruce, že financování haly nesníží výnos ze Sazky pro její akcionáře. Pokud by se tak stalo, výnos z loterie – přesně 3,5 procenta z miliardy korun ročně – mu měl dorovnat přímo ČSTV.

Připomeňme, že to byla právě výstavba předražené multifunkční haly, která později mocnou Sazku dohnala až do konkurzu, ze kterého ji v závěru roku 2011 vykoupily skupiny PPF a KKCG.

Dohodu s Ertlem podepsal v roce 2004 bývalý šéf ČSTV Vladimír Srb a jeho místopředseda Pavel Kořan.

Už nadcházející rok splácení haly výnosy akcionářům skutečně výrazně osekalo, stejně tak v dalších letech. Do loňského roku Ertl ČSTV napočítal „nedoplatky“ ve výši 151,6 milionu korun plus dalších zhruba 30 milionů na úrocích.

ČSTV dohodu později ignoroval a označoval ji za neplatnou, prý byla sepsaná pod nátlakem a odporuje dobrým mravům. Po několika odkladech dal však nakonec soud za pravdu právě Ertlovu Sdružení sportovních svazů ČR.

Pokud by ČSTV nakonec sumu měl skutečně zaplatit, znamenalo by to pro něj nemalé finanční problémy. Organizace se po pádu Sazky ocitla ve značných finančních problémech. Podle Jansty si však svaz vytváří finanční rezervy, které by případné mimořádné platby měly vykrýt. Svaz nyní získává příjmy třeba z čerstvého pronájmu lyžařských středisek či z prodeje strahovského areálu.